صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نگرانی فعالان اقتصادی آلمان از پیامد تشدید تحریم‌ها علیه ایران

نگرانی فعالان اقتصادی آلمان از پیامد تشدید تحریم‌ها علیه ایران

رئیس اتحادیه صنایع آلمان نگران است که تشدید تحریمهای آمریکا علیه ایران خطر بیثباتی سیاسی در خاورمیانه را افزایش دهد. او میگوید این تحریمها میتواند فعالیت شرکتهای آلمانی در داخل این کشور را نیز به خطر بیندازد.
    به گزارش دویچه وله، یک روز پیش از به اجرا درآمدن رسمی دور دوم تحریمهای آمریکا علیه جمهوری اسلامی، فعالان اقتصادی آلمان هشدارهای ماههای اخیر خود نسبت به عواقب این تحریمها را تکرار کردهاند.
دیتر کمپف، رئیس اتحادیه صنایع آلمان روز یکشنبه ۱۳ عقرب (چهارم نوامبر) ابراز نگرانی کرد که تحریمهای جدید آمریکا میتواند ارتباط شرکتهای آلمانی با ایران را با مشکلات جدی روبرو کند.
در پی خروج ایالات متحده از توافق هستهای میان شش قدرت جهانی و ایران، وزارت خزانهداری آمریکا اعلام کرد که تحریمهای لغو یا تعلیق شده علیه جمهوری اسلامی، در دو دوره ۹۰ و ۱۸۰ روزه دوباره اعمال خواهد شد.
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا این تحریمها را «شدیدترین تحریمهای تاریخ» توصیف کرده و هدف آن را فشار بر جمهوری اسلامی برای تغییر رفتار این کشور عنوان میکند.
به گزارش خبرگزاری آلمان، دیتر کمپف میگوید با تشدید تحریمهای واشنگتن علیه تهران، خطر بیثباتی سیاسی در منطقه خاورمیانه نیز افزایش مییابد. او افزود که استفاده ابزاری از اقتصاد برای پیشبرد اهداف سیاسی آمریکا روابط دوجانبه آلمان با ایالات متحده و مناسبات بینالمللی را نیز به چالش میکشد.
رئیس اتحادیه صنایع آلمان بر این نظر است که اکثر کشورها دریافتهاند که افزایش قدرت اقتصادی ایران به ثبات منطقه و قدرتمند شدن جریانهایی که خواهان اصلاحات در این کشور هستند کمک میکند. او هشدار داد که تحریمهای جدید آمریکا چشمانداز اقتصاد ایران را با محدودیتهای غیر ضروری مواجه میکند.
اریک شوایتسر، رئیس اتاق صنایع و بازرگانی آلمان نیز با اشاره به این که صادرات نفت و گاز مهمترین منبع درآمد جمهوری اسلامی است میگوید اقتصاد ایران در مرز بحران قرار دارد و میتواند در آینده نزدیک بیشتر تحلیل برود.