صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

تحریم‌های ایران؛ استقبال اسرائیل، ابراز تأسف چین

تحریم‌های ایران؛ استقبال اسرائیل، ابراز تأسف چین

با اجرایی شدن دور دوم تحریمهای آمریکا علیه ایران، چین خواستار محترم شمرده شدن معاملات قانونی پکینگ و تهران شد. یک مقام اتحادیه اروپا بر مخالفت اروپا با تحریمهای ایران تأکید کرد. اسرائیل در مقابل از آمریکا قدردانی کرد.
    پییر موسکوویچی، کمیسر امور اقتصادی اتحادیه اروپا روز دوشنبه ۱۴ عقرب (۵ نوامبر) در مصاحبهای با رادیو "فرانس اینفو" گفت اتحادیه اروپا با تحریمهای آمریکا علیه ایران موافق نیست.
آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل با استقبال از تحریمهای جدید علیه ایران در بیانیهای که روز دوشنبه منتشر شد، نوشت: «این تصمیم جسورانه رییسجمهوری ترامپ تغییر بزرگی است که خاورمیانه انتظارش را میکشید.»
لیبرمن از دونالد ترامپ، رییسجمهوری آمریکا، به دلیل اعمال تحریمها علیه ایران قدردانی کرده و افزوده: «ایالات متحده تنها با یک حرکت ضربه قطعی به سنگربندی ایران در سوریه، لبنان، غزه، عراق و یمن میزند. رییسجمهوری ترامپ، شما یک بار دیگر این کار را کردید. سپاس!» بنیامین نتانیاهو، نخستوزیر اسرائیل نیز روز شنبه از ترامپ برای تحریم ایران تشکر کرده بود.
واشنگتن تحریمهای جدید علیه تهران را بیسابقه و «شدیدترین» نوع خوانده و تأکید کرده هدف از این تحریمها وادار کردن حکومت ایران به تغییر رفتار خود در خاورمیانه است. اسرائیل از ابتدا یکی از مخالفان سرسخت توافق اتمی غرب با ایران بود.
مقامات اسرائیلی لغو تحریمهای ایران را کمک به این کشور در جهت تأمین هزینه‌‌های مالی گروههای شبهنظامی از جمله حماس در نوار غزه میدانستند.
چین روز دوشنبه همزمان با اجرایی شدن تحریمهای نفتی ایران اعلام کرد معاملات تجاری قانونی این کشور با ایران بایستی محترم شمرده شوند. هوا چونیینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین در یک نشست مطبوعاتی ضمن ابراز تأسف از اعمال تحریمهای آمریکا علیه ایران پرسش خبرنگاران را در رابطه با معافیت احتمالی چین از تحریمها بیپاسخ گذاشت.
در همین حال بازارهای نفتی جهان نیز متأثر از تحریمهای ایران شدهاند. ریکاردو فابیانی، یک تحلیلگر مؤسسه Energy Aspects به خبرگزاری فرانسه گفته: «در هفتههای آینده تمامی چشمها به صادرات ایران دوخته خواهد شد و اینکه آیا در تحریمهای آمریکا تقلبی رخ خواهد داد و اینکه تولید نفت ایران با چه سرعت سقوط خواهد کرد.»
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا یک روز پیش از اجرایی شدن تحریمها در مصاحبهای تلویزیونی با شبکه سیبیاس گفته بود صادرات نفت ایران تا یک میلیون بشکه در روز کاهش یافته است.