صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۵ دلو ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

درخواست همکاری پومپئو از چین در مقابله با ایران

درخواست همکاری پومپئو از چین در مقابله با ایران

وزیر خارجه آمریکا از امیدواری کشورش برای همکاری با چین در مقابله با برنامه موشکی و سایر فعالیتهای ایران خبر داد. مایک پومپئو ابراز امیدواری کرد که آمریکا بتواند با شرکتهای انرژی چین در این زمینه همکاری داشته باشد.
    به گزارش دویچه وله، مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا روز جمعه ۱۸ عقرب (نهم نوامبر) در کنفرانسی خبری در واشنگتن ابراز امیدواری کرد که چین با کشورش در زمینه تحریمهای وارد بر ایران همکاری کند.
به گزارش خبرگزاری رویترز، او در این کنفرانس همچنین گفت، آرزو دارد که آمریکا و چین در زمینه برنامه موشکی ایران و سایر فعالیتهای این کشور همکاری دوجانبه داشته باشند. پومپئو تأکید کرد که در نشست اخیر با  همتای چینی خود از تمایل آمریکا برای این همکاری سخن گفته است.
او یادآور شد: «ما امیدواریم که با دولت چین و شرکتهای انرژی این کشور در این عرصه کار کنیم.»
وزیر خارجه آمریکا خاطرنشان ساخت: «رساندن درآمدهای صادرات نفتی ایران به صفر، جزئی حیاتی از این کارزار است و ما امروز در این باره [با مقامهای چین] گفتوگو کردیم.»
اظهارات وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با جیمز متیس، وزیر دفاع ایالات متحده و پس از دیدار با مقامهای بلندپایه چین ایراد شد.
آمریکا در ماه می سال جاری از توافق اتمی با ایران خارج شد. این کشور طبق وعدههای خود، در ماه اوت نخستین و در ماه نوامبر دومین دور بازگشت تحریمها علیه ایران را اجرایی کرد.
آمریکا برای آن که قیمت نفت به صورت ناگهانی بالا نرود موقتا هشت کشور را از تحریمهای نفتی علیه ایران معاف کرده است.
ایالات متحده بارها اعلام کرده که خواستار مذاکره با ایران بر سر توافقی جدید است که در آن علاوه بر فعالیتهای هستهای ایران برنامه موشکی و فعالیتهای منطقهای این کشور نیز مورد بحث قرار گیرند.
پومپئو پیش از این تأکید کرده بود که هدف از تحریمها تغییر رفتار «مخرب» ایران در منطقه است و در صورتی که ایران به این مسئله تن ندهد باید شاهد «فروپاشی اقتصاد» کشور  باشد.