صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

دبیرکل سازمان ملل: تخریب حدیده فاجعه‌بار خواهد بود

دبیرکل سازمان ملل: تخریب حدیده فاجعه‌بار خواهد بود

دبیر کل سازمان ملل متحد میگوید ویرانی بندر حدیده در یمن شرایطی "فاجعهبار" ایجاد خواهد کرد. او به طرفهای درگیر هشدار داد که "این جنگ برندهای ندارد." تنها در ۲۴ ساعت گذشته دستکم ۱۵۰ نفر در این شهر کشته شدهاند.
 به گزارش دویچه وله،    آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، روز دوشنبه ۲۱ عقرب (۱۲ نوامبر) نسبت به ویرانی بندر حدیده در یمن هشدار داد. او ابراز نگرانی کرد که تخریب حدیده میتواند شرایطی "فاجعهبار" در پی داشته باشد.
گوترش در حالی چنین هشداری داد که منابع خبری مرتبط با ارتش و پزشکان، از کشته شدن دست کم ۱۵۰ نفر در حدیده در ۲۴ ساعت گذشته  خبر میدهند. این افراد در حملات نیروهای دولتی یمن که از حمایت عربستان و متحدانش برخوردارند، برای بیرون راندن شورشیان حوثی از حدیده کشته شدهاند.
شورشیان حوثی به مذهبی نزدیک به شیعه گرایش دارند و به همین خاطر از حمایت جمهوری اسلامی ایران برخوردارند و با نیروهای دولتی به رهبری عبد ربه منصور هادی مبارزه میکنند. عربستان سعودی که در رأس یک ائتلاف عربی سنیمذهب برای برگرداندن عبد ربه به قدرت تلاش میکند، تا کنون بارها مواضع حوثیان را بمباران کرده است.
گوترش در گفتگو با یک شبکه رادیویی فرانسه گفت: «اگر بندر حدیده تخریب شود، میتواند شرایطی کاملا فاجعهبار به وجود بیاید.» او با بیان اینکه یمن پیشاپیش با «شرایط انسانی فاجعهبار» مواجه است، تاکید کرد که «خصومتها باید متوقف شوند.»
به گفته گوترش، ائتلاف به رهبری عربستان سعودی برای ورود به حدیده «مصمم» به نظر میرسد، با اینهمه وی تاکید کرد که حتی شکست حدیده هم «شروع واقعی یک راهحل سیاسی» نخواهد بود. دبیر کل سازمان ملل متحد در پاریس گفت: «جنگ باید متوقف شود، یک گفتگوی سیاسی باید آغاز شود، و باید برای واکنش بشردوستانه گسترده برای دور ماندن از وضعیتی وخیمتر در سال آینده آماده باشیم.»
او به طرفهای درگیر، حوثیها، دولت یمن، امارات متحده عربی و عربستان سعودی هشدار داد که «این جنگی است که برندهای ندارد.»