صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کوریای شمالی یک جنگ‌افزار «پیشرفته» جدید را آزمایش کرد

کوریای شمالی  یک جنگ‌افزار «پیشرفته» جدید را آزمایش کرد

به گزارش خبرگزاری دولتی کوریای شمالی، این کشور یک جنگافزار استراتژیک «پیشرفته» را با موفقیت آزمایش کرده است که این اقدام، هشداری به ایالات متحده بهشمار میرود.
به گزارش دویچه وله،  روز جمعه، ۲۵ عقرب (۱۶ نوامبر) خبرگزاری دولتی کوریای شمالی (KCNA) گزارش داده است که ارتش این کشور یک جنگافزار «پیشرفته استراتژیک» را آزمایش کرده است. کیم یونگ اون، رهبر کوریای شمالی این آزمایش را در آکادمی پژوهشهای ملی دنبال کرده است.
ماهیت این جنگافزار فاش نشده، اما در گزارش مذکور آمده است که توان رزمی این کشور را به میزان چشمگیری افزایش خواهد داد. کیم یونگ اون معتقد است که تولید این سلاح، «نقطه عطفی» در تقویت توان دفاعی نیروهای مسلح کشورش بهشمار میرود.
یانک مو جین، کارشناس امور کوریای شمالی در دانشگاه سئول میگوید که این آزمایش «هشداری به ایالات متحده» است. به اعقتاد این کارشناس، رهبر کوریای شمالی خواهان اقدام سریعتر واشنگتن برای لغو تحریمها علیه کشورش است؛ اما دولت ترامپ تاکید کرده است که تنها در صورت «خلع سلاح کامل هستهای» کوریای شمالی در زمینهی لغو تحریمها اقدام خواهد کرد.
رهبران دو کشور برای نخستین بار در ژوئن سال جاری با یکدیگر ملاقات و در رابطه با خلع سلاح هستهای گفتوگو کردند.
دونالد ترامپ پس از این دیدار، تهدید هستهای از سوی کوریای شمالی را پایانیافته اعلام کرد. پس از آن نیز در همین رابطه مارک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا چند بار با کیم یونگ اون ملاقات کرد.