صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آمریکا: صدور دوباره نفت کرکوک به سود تحریم ایران است

آمریکا: صدور دوباره نفت کرکوک به سود تحریم ایران است

عراق صادرات نفت از طریق خط لوله کرکوک به ترکیه را از سرگرفت. این اقدام دولت عراق بعد از اعمال تحریمهای نفتی آمریکا علیه ایران انجام میگیرد و سبب خشنودی مقامات آمریکایی شده است.
        به گزارش دویچه وله، نفت کرکوک عراق به دلیل اختلاف بین منطقه خودمختار اقلیم کردستان عراق و دولت مرکزی به مدت یک سال متوقف شده بود. حال بعد از روی کارآمدن دولت جدید در بغداد و توافق با اربیل صدور نفت از طریق خط لوله کرکوک به ترکیه روز جمعه ۱۵ نوامبر (۲۵ عقرب ۹۷) از سرگرفته شد.
تصمیم عراق برای از سرگیری صدور نفت خود از طریق خط لوله کرکوک سبب خشنودی واشنگتن شده است. این اقدام عراق بعد از اعمال تحریمهای نفتی آمریکا علیه ایران انجام گرفته است که تلاش میکند صدور نفت ایران را به صفر برساند. ورود نفت کرکوک به بازار نفت حذف صادرات نفتی ایران از این بازار را برای آمریکا راحتتر خواهد کرد.
هدر نائرت سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در توییتی که در این باره نوشته از سرگیری صادرات نفت کرکوک را مثبت ارزیابی کرده و آن را یکی دیگر از گامهای مهم در تلاشهای آمریکا برای کاهش صادرات نفت ایران دانسته است.
خط لوله کرکوک از منطقه اقلیم کردستان عبور میکند و روزانه ۵۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت به بندر جیهان ترکیه در دریای مدیترانه انتقال میدهد. به نوشته خبرگزاری رویترز سال پیش قبل از توقف انتقال نفت، این مقدار ۳۰۰ هزار بشکه در روز بوده و هنوز مشخص نیست که روزانه تا چه مقدار نفت منطقه کرکوک به ترکیه انتقال یابد.
عاصم جهاد، سخنگوی وزارت نفت عراق گفته است که صادرات روزانه بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار بشکه نفت از کرکوک به بندر جیحان خواهد بود. عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق و  ثامر الغضبان، وزیر نفت این کشور اعلام آمادگی کردند که با مقامات اربیل بر سر صادرات نفت کرکوک همکاری میکنند.
سخنگوی وزارت نفت عراق گفت که عراق قصد دارد مقدار تولید و صادرات نفت خود را در سال ۲۰۱۹ افزایش دهد و سهم بیشتری در جبران کمبودهای نفت داشته باشد. صادرات کنونی نفت از میادین کرکوک نیز در چارچوب این اهداف قرار دارد.