صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۷ جوزا ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

حمله روحانی به عربستان، اسرائیل و آمریکا در کنفرانس اسـلامی

حمله روحانی به عربستان، اسرائیل و آمریکا  در کنفرانس اسـلامی

حسن روحانی در مراسم گشایش کنفرانس اسلامی در تهران به شدت از حکومت عربستان سعودی انتقاد کرد. او هشدار داد که نباید به اختلافات میان شیعه و سنی دامن زده شود.
    به گزارش دویچه وله، حسن روحانی، در سخنرانی خود در مقام رئیس کنفرانس اسلامی، بیشتر سخنان خود را به انتقاد از حکومت عربستان اختصاص داد.
رئیس جمهور ایران که در مراسم گشایش سی و دومین دوره کنفرانس وحدت اسلامی در تهران سخن میگفت، عربستان سعودی را یک "گاو شیرده" خواند، که آمریکا هم آن را میدوشد و هم پیوسته مورد توهین قرار میدهد.
روحانی در بخشی از سخنان خود به طور غیرمستقیم  عربستان سعودی و برخی کشورهای عربی را مورد انتقاد قرار داد و گفت که "هدایای ۴۵۰ میلیارد دالری به آمریکا و خرید ۱۱۰میلیارد تسلیحات از این کشور" نتوانسته امنیت این کشورها را تضمین بکند.
او گفت: «ما حاضریم با تمام توان از منافع مردم عربستان در برابر تروریسم و ابرقدرتان دفاع کنیم همان طور که به مردم عراق، سوریه و افغانستان کمک کردیم.»
روحانی با اشاره به قتل جمال خاشقجی در ترکیه گفت: «ای کاش حادثه استانبول رخ نمیداد. ای کاش انسانی قطعه قطعه نمیشد. ما هیچ وقت نمیخواستیم مسلمانی دست به جنایت بزند.»
روحانی در ادامه سخنان خود به آمریکا حمله کرد و آن را کشوری زورگو دانست.
او همچنین در انتقاد از اسرائيل گفت: «یکی از آثار شوم بعد جنگ جهانی دوم تشکیل غده سرطانی رژیم صهیونیستی در منطقه بود».
روحانی در پایان سخنان خود از ضرورت "وحدت دنیای اسلام" سخن گفت و نسبت به اختلافات میان شیعه و سنی هشدار داد و گفت که برای جمهوری اسلامی ایران شیعه و سنی تفاوتی ندارد و هردو به یکسان از حمایت دولت برخوردار هستند.
به گفته روحانی کشورهای مسلمان دو راه بیشتر در مقابل غرب ندارند. راه اول دست برداشتن از هویت دینی و بیعت با پیامر اسلام که به معنای تسلیم به غرب است و راه دوم "با همه توان در برابر ظلم با قدرت بایستیم و دست از دین" قرآن و پیامبران برنداریم."
به نوشته خبرگزاری ایرنا، کنفرانس وحدت اسلامی با شعار "قدس، محور وحدت امت" از سوم تا پنجم قوس با حضور بیش از ۳۵۰ مهمان از صد کشور به مدت سه روز در تهران برگزار میشود.