صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۹ اسد ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ترامپ: شرایط برگزیت توافق تجاری بریتانیا با آمریکا را به خطر می‌اندازد

ترامپ: شرایط برگزیت توافق تجاری بریتانیا با آمریکا را به خطر می‌اندازد

دونالد ترامپ گفته توافقی که ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، بر سر شرایط خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا امضا کرده می تواند توافق تجاری این کشور با آمریکا را به خطر اندازد.
به گزارش بی بی سی، رئیس جمهور آمریکا روشن نکرد که کدام جنبه این توافق مایه نگرانی اوست اما به خبرنگاران گفت به نظر می رسد توافق خروج بریتانیا (برگزیت) "توافق خیلی خوبی برای اتحادیه اروپا باشد."
دفتر نخست وزیر بریتانیا پافشاری کرده است که توافق تازه "به روشنی" استقلال بریتانیا در زمینه سیاست تجاری را بیان میکند به طوری که این کشور در بستن موافقتنامه با سایر کشورها آزاد است. در همین خصوص خانم می در اظهاراتی در اوایل بامداد دیروز (سهشنبه ۶ قوس) سخنان آقای ترامپ را بشدت رد کرد و تاکید کرد که سنگ بنای معاهده تجاری گستردهای با آمریکا ایجاد شده است.
توافق خانم می با اتحادیه اروپا با انتقاد شدید نمایندگان پارلمان این کشور در روز دوشنبه مواجه شد.
او گفت که این توافق به نفع مردم بریتانیاست چون کنترل قوانین، پول و مرزها را به این کشور بازمی گرداند. خانم می افزود که طرح در روز ۱۱ دسمبر در پارلمان به رای گذاشته خواهد شد.
ساعاتی بعد آقای ترامپ در محوطه کاخ سفید به خبرنگاران گفت: "باید با دقت بررسی کنیم که آیا بریتانیا اجازه تجارت دارد یا نه. چون الان اگر به این توافق نگاه کنید، شاید نتوانند با ما معامله کنند. و این چیز خوبی نیست. فکر نمی کنم قصدشان این بوده."
یک سخنگوی دفتر نخست وزیر بریتانیا در واکنش به اظهارات آقای ترامپ گفت که توافق خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا که یکشنبه امضا شد، به بریتانیا اجازه خواهد داد وارد موافقتنامه های دوجانبه از جمله با آمریکا شود.
او افزود: "ما از طریق گروه های مشترک کاری مشغول زمینه سازی برای توافقی بلندپروازانه با آمریکا بوده ایم. این گروه های کاری تاکنون پنج بار ملاقات کرده اند."
آقای ترامپ در جریان بازدید از بریتانیا در ماه ژوئیه گفته بود که یک توافق تجاری "بلندپروازانه میان دو کشور کاملا ممکن است."
آمریکا بزرگترین مقصد صادرات برای محصولات بریتانیایی است و حجم مبادلات تجاری دو کشور به میلیاردها پوند می رسد.
براساس توافقی که در بروکسل به دست آمد، بریتانیا حداقل تا پایان "دوره انتقالی" یعنی در دسمبر ۲۰۲۰ مجبور است براساس مقررات فعلی اتحادیه اروپا به تجارت با آمریکا ادامه دهد.
در جریان دوره انتقالی - که به کسب و کارها و سایرین اجازه می دهد خود را برای شروع مقررات مابعد برگزیت آماده کنند - بریتانیا خواهد توانست با آمریکا مذاکره کند و به توافق برسد. با این حال مفاد چنین قراردادی تا اول جنوری ۲۰۲۱ قابل اجرا نخواهد بود و حتی می تواند به تاخیر بیافتد.