صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱۹ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اوکراین به مردان ۱۶ تا ۶۰ ساله روسیه اجازه نمی دهد وارد قلمرو آن کشور شوند

اوکراین به مردان ۱۶ تا ۶۰ ساله روسیه اجازه نمی دهد وارد قلمرو آن کشور شوند

اوکراین در پی اعلام حکومت نظامی در بخش هایی از این کشور می گویداجازه نخواهد داد که مردان روس ۱۶ تا ۶۰ ساله وارد قلمرو آن کشور شوند.
به گزارش بی بی سی، موارد "بشردوستانه" مانند سفر افراد برای شرکت در مراسم خاکسپاری از این محدودیت مستثنی شده است. روسیه می گوید که اقدامات تلافیجویانهای انجام نخواهد داد.
مقررات حکومت نظامی در ۱۰ منطقه اوکراین که عمدتا هم مرز روسیه هستند تا ۲۶ دسمبر برقرار خواهد بود.
این تصمیم در میان نگرانی ها از احتمال حمله روسیه در پی توقیف سه شناور نیروی دریایی اوکراین با ۲۴ سرنشین اتخاذ میشود. روسیه این شناورها را روز یکشنبه در دریای سیاه توقیف کرد.
اوکراین میگوید این اقدام نقض آشکار قوانین بینالمللی است، اما روسیه میگوید این قایق ها حریم آبی اش را نقض کرده بودند.
این جدیترین درگیری دریایی در سواحل کریمه پس از الحاق این شبه جزیره توسط روسیه در ماه مارچ ۲۰۱۴ است.
این محدودیتها پس از دیدار پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین با مقامات ارشد امنیتی کشور، از جمله مقامات مرزبانی، در کیف اعلام شد.
آقای پوروشنکو در توییتر به زبان اوکراینی نوشت که هدف از این محدودیتها جلوگیری از تشکیل "ارتش های خصوصی" در اوکراین است.
او به جداییطلبان مورد حمایت روسیه اشاره کرد که ماه آوریل ۲۰۱۴ برای جنگیدن با نیروهای دولتی در شرق اوکراین واحدهای نظامی تشکیل دادند.
پترو پوروشنکو روز سه شنبه هشدار داد که خطر بروز یک جنگ تمام عیار با روسیه وجود دارد و گفت: "شمار تانکها (تانکهای روسیه) مستقر در پایگاهها در امتداد مرز ما سه برابر افزایش یافته است."
پنج منطقه از ۱۰ منطقه ای که در آنها حکومت نظامی اعلام شده با روسیه هممرز هستند در حالی که دو منطقه دیگر همجوار با منطقه جدایی طلب ترانسدنیستری مولداوی هستند، که نیروهای روسی در آن جا استقرار دارند. سه منطقه دیگر هم با دریای سیاه یا دریای آزوف در نزدیکی کریمه هممرز هستند.