صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۷ سنبله ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بهبود بازارهای آسیایی در پی آتش بس در جنگ تجاری آمریکا و چین

بهبود بازارهای آسیایی  در پی آتش بس در جنگ تجاری آمریکا و چین

در پی آتش بس موقتی میان رهبران آمریکا و چین در جنگ تعرفه ها، بازارهای آسیا بهبود یافته است.
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و شی جینپینگ رهبر چین در جریان اجلاس گروه ۲۰ در ارجنتین با خودداری از اعمال تعرفه های تازه برای ۹۰ روز موافقت کردند تا فرصت گفتگو در این زمینه فراهم شود.
اوجگیری نبرد میان دو اقتصاد بزرگ جهان باعث فشار بر بازارها شده بود.
آمریکا و چین میلیاردها دالر تعرفه بر کالاهای یکدیگر اعمال کرده اند که باعث مخاطراتی برای تجارت و اقتصاد جهانی شده است.
در نخستین ساعات معاملات شاخص بورس "هنگ" در هانگ کانگ و شاخص بازار سهام کامپوزیت شانگهای بیش از دو درصد افزایش یافت و نیکی ۲۲۵ جاپان هم بیش از یک درصد بالا رفت.
ماسامیچی آداچی اقتصاددان ارشد در شاخه جاپانی جی پی مورگان گفت: "فکر نمی کنم اجماع بازار بر بهبود شدید باشد، این یک آتش بس موقتی است. خیلی ها انتظار داشتند شاید نتیجه (نشست گروه ۲۰) فاجعه بارتر باشد اما مسلما همه نفس راحتی کشیدند."
آمریکا از ماه جولای بر کالاهایی به ارزش ۲۵۰ میلیارد دالر از چین تعرفه بسته و چین هم در همین دوره بر ۱۱۰ میلیارد کالای آمریکایی مالیات اعمال کرده.
اگر رهبران دو کشور در اجلاس گروه ۲۰ به توافق نمی رسیدند تعرفه وارده بر ۲۰۰ میلیارد دالر کالای چینی در آغاز سال آینده میلادی از ۱۰ درصد به ۲۵ درصد جهش می کرد و راه برای اعمال تعرفه های تازه بر کالاهای دیگر چینی هموار می شد. بسیاری نگران بودند در اجلاس گروه ۲۰ توافقی به دست نیاید.
دونالد ترامپ هفته پیش گفته بود او احتمالا افزایش تعرفه ها را اجرا خواهد کرد و این تهدید را تکرار کرد که آمریکا ممکن است تعرفه هایی هم بر ۲۶۷ میلیارد دالر کالای باقی مانده چینی اعمال کند.