صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۷ سنبله ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

قطر سازمان اوپک را ترک می‌کند

قطر سازمان اوپک را ترک می‌کند

وزیر انرژی قطر اعلام کرد که این کشور در آغاز سال آینده میلادی سازمان اوپک را ترک میکند. قطر قصد دارد شرکای صنایع انرژی خود را آزادانه و مستقل از اوپک انتخاب کند.
    قطر قصد دارد سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) را ترک کند.
سعد الکعبی، وزیر انرژی قطر، روز دوشنبه، ۱۲ قوس (سوم دسمبر) در دوحه اعلام کرد که کشور از اول جنوری ۲۰۱۹ دیگر عضو اوپک نخواهد بود.
او گفت که با وجود بیرون رفتن از اوپک، قطر به تعهدات خارجی خود پایبند خواهد ماند.
قطر قصد دارد شرکای صنایع نفت و گاز خود را آزادانه انتخاب کند و تا  نیمه سال ۲۰۱۹ پروژههای بزرگ خود را برای گسترش صنایع انرژی اعلام خواهد کرد.
وزیر انرژی قطر گفته است که خروج از اوپک فرصت بهتری را برای تمرکز بیش از پیش کشورش بر افزایش استخراج و صادرات گاز ایجاد میکند. او ضمن اشاره به "پیگیری بیوقفه برنامه توسعه میدانهای گازی قطر"، از هدف این کشور برای افزایش تولید گاز سالانه خود به ۱۱۰ میلیون  تن تا سال ۲۰۲۴ خبر داده است. قطر در حال حاضر به استخراج از میدان گاز پارس جنوبی مشغول است و سالانه ۷۷ میلیون تن گاز تولید و استخراج میکند.
میدان گازی پارس جنوبی  که در قطر گنبد شمالی یا حقل غاز الشمال نامیده میشود بزرگترین میدان گازی جهان است و در تملک مشترک ایران و قطر قرار دارد.
مساحت این میدان ۹۷۰۰ کیلومتر مربع است که ۳۷۰۰ کیلومتر مربع آن در آبهای سرزمینی ایران و ۶۰۰۰ کیلومتر مربع آن در آبهای سرزمینی قطر قرار دارد. ذخیره بخش ایرانی میدان ۱۳٫۳ تریلیون مترمکعب گاز درجا و ۱۹ میلیارد بشکه میعانات گازی است که ۵۰ درصد ذخایر گازی ایران و ۸ درصد از ذخایر گازی جهان را در خود جای دادهاست.
ذخیره بخش قطری میدان ۳۷ تریلیون مترمکعب گاز درجا و ۲۶ تریلیون مترمکعب گاز قابل برداشت و ۳۰ میلیارد بشکه میعانات گازی است که معادل ۹۹٫۹ درصد ذخایر گازی قطر و ۲۱ درصد ذخایر گازی جهان است.
در اسد سال ۱۳۹۲ در ایران ۵۹۶ میلیارد مترمکعب و در قطر ۱۵۶۰ میلیارد مترمکعب بوده که این میزان در حوت سال ۱۳۹۶ در ایران به ۱۲۳۲ و در قطر به ۲۲۸۰ میلیارد مترمکعب رسید.