صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۴ جوزا ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

پادشاه سعودی از امیر قطر برای سفر به عربستان دعوت کرد

پادشاه سعودی از امیر قطر برای سفر به عربستان دعوت کرد

با وجود قطع روابط سیاسی بین دو کشور عربستان سعودی و قطر، پادشاه عربستان از امیر قطر برای سفر به کشورش دعوت کرده است.
به گزارش بی بی سی، روز چهارشنبه، ١٤ قوس (٥ دسمبر)، خبرگزاری رسمی قطر گزارش کرد که ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی، از شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر دعوت کرده است در نشست سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در ریاض، پایتخت عربستان حضور یابد. این نشست روز ٩ دسمبر برگزار خواهد شد.
دعوت پادشاه سعودی از امیر قطر برای شرکت در این نشست توسط عبداللطیف الزیانی، دبیرکل بحرینی شورای همکاری خلیج فارس تسلیم  وزارت خارجه قطر شده است. در مورد پاسخ امیر قطر به دعوت پادشاه سعودی هنوز گزارشی منتشر نشده است.
خبر این دعوت دو روز پس از آن منتشر میشود که دولت قطر اعلام کرد تصمیم دارد از سازمان کشورهای صادر کننده نفت خام - اوپک - خارج شود. به گفته دولت قطر، این تصمیم براساس ملاحظات اقتصادی اتخاذ شده و انگیزه سیاسی نداشته است.
مقامات قطری گفتهاند این کشور در نظر دارد با خروج از اوپک، از آزادی عمل بیشتری در بازار نفت برخوردار شود و همچنین تلاش خود را بر توسعه تولید و صادرات گاز متمرکز کند. در اجلاس بغداد در سال ١٩٦٠ که به صدور اعلامیه تشکیل اوپک منجر شد، قطر به عنوان ناظر حضور داشت و یک سال بعد، به عضویت کامل این سازمان در آمد.
این دعوت در حالی صورت گرفته که در تابستان سال گذشته میلادی، عربستان سعودی، امارات عربی متحده و چند کشور عرب دیگر با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم روابط خود را با قطر قطع کردند و یک رشته تحریمهای سختگیرانه تجاری را علیه آن کشور به اجرا گذاشتند. با توجه به ثروت و درآمد سرشار قطر، این تحریمها تاثیر قابل توجهی بر سطح زندگی مردم این کشور نداشته اما باعث بروز مشکلاتی در دادوستدهای بینالمللی شرکتهای قطری شده است.