صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۱۶ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مرکل خواستار آزادی ملوان‌های اوکراینی زندانی در روسیه شد

مرکل خواستار آزادی  ملوان‌های اوکراینی زندانی در روسیه شد

مرکل در تماسی تلفنی با پوتین خواستار آزادی ۲۴ ملوان اوکراینی شد که ماه گذشته در تنگه کرچ دستگیر شدند. تنشها پیرامون تحولات سیاسی این تنگه ادامه دارد و آلمان خواهان کاهش تنش از راههای غیرنظامی است.
    به گزارش دویچه وله، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در تماسی تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیسجمهور روسیه، خواستار آزادی ۲۴ ملوان اوکراینی شد. این خبر در آخرین ساعات دوشنبه ۱۹ قوس (۱۰ دسمبر) از سوی اشتفان زایبرت، سخنگوی دولت آلمان، اعلام شد.
به گفتهی زایبرت، "تمرکز گفتگوی رهبر دو کشور وضعیت  تنگه کِرچ (تنگهای که دریای سیاه را به دریای آزوف پیوند میدهد) بوده است." گارد ساحلی روسیه اواخر ماه گذشته میلادی (۲۵ نوامبر) در نزدیکی ورودی دریای سیاه به دریای آزوف، به سوی سه قایق اوکراینی تیراندازی و ۲۴ سرنشین این قایقها را بازداشت کرد. در جریان تیراندازی به شناورهای اوکراینی، شش تن از آنها نیز زخمی شدند.
یک روز پس از بازداشت ملوانان اوکراینی، پترو پروشنکو وضعیت جنگی در اوکراین اعلام کرد و خواستار آزادی تمام ملوانان دستگیر شده اوکراینی شد. دولت اوکراین روسیه را به "تجاوز نظامی" متهم کرد و خواستار مجازات این کشور شد. دولت روسیه اما اعلام کرده است دلیل شلیک گارد ساحلی این کشور به قایقهای اوکراینی "ورود غیرقانونی قایقهای جنگی اوکراینی به قلمرو آبی روسیه" بوده است.
به گفتهی سخنگوی دولت آلمان، مرکل در تماس تلفنی با پوتین تاکید کرده که باید تمهیداتی برای تضمین "عبور و مرور بیمشکل" در تنگه کرچ اندیشیده شود. صدراعظم آلمان پیش از این نیز از روسیه و اوکراین خواسته بود تا از تنشها در منطقه بکاهند و "راهحل نظامی" را پاسخی برای حل منازعه دو کشور ندانسته بود.
روز دوشنبه جولین کینگ، کمیسیونر امنیت اتحادیه اروپا، روسیه را متهم کرد که درباره وقایع تنگه کرچ و اقدامات اوکراین و ناتو در آنجا کمپینی برای انتشار اطلاعات نادرست راهاندازی کرده است. او پیشینه آغاز این "کمپین" را یک سال پیش دانست و آن را "اتفاقی" ندانست.
در تماس تلفنی با مسکو، آنگلا مرکل همچنین درباره سرنوشت "بعد از ۲۰۱۹" خط انتقال گاز روسیه که از اوکراین میگذرد با پوتین گفتگو کرد. اوکراین ابراز نگرانی کرده است که خط لوله "نورد استریم ۲" به خطری امنیتی و اقتصادی تبدیل شود.