صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۶ جوزا ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

انتقاد شدید کشورهای آمریکایی به رزمایش مشترک روسیه و ونزوئلا

انتقاد شدید کشورهای آمریکایی به رزمایش مشترک روسیه و ونزوئلا

اعزام بمبافکنهای روسی به ونزوئلا برای یک رزمایش هوایی مشترک انتقاد ایالات متحده و چند کشور آمریکای لاتین را برانگیخته است. ایران هم اعلام کرد که به ونزوئلا رزمناو اعزام میکند.
    به گزارش دویچه وله، روز چهارشنبه، ۲۱ قوس (۱۲ دسمبر) سازمان کشورهای آمریکایی (OAS) در بیانیهای اعتراض خود را به ارسال دو فروند بمبافکن روسی "تی یو ۱۶۰" به ونزوئلا اعلام کرد. این جت جنگی قادر به حمل بمبهای هستهای و متعارف است.
در بیانیه OAS آمده است: «حضور نظامی یک کشور بیگانه در ونزوئلا مغایر قانون اساسی این کشور است، زیرا مجوز آن از جانب پارلمان صادر نشده است.»
در ادامه بیانیه تاکید شده است که اگر این بمب افکنها مجهز به بمب هستهای باشند، قرارداد «تلاتلوکو» را نقض کردهاند. در این قرارداد، آمریکای لاتین و منطقه کاراییب منطقه عاری از جنگ افزار هستهای اعلام شده است.
پیشتر مایک پومپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده، انتقاد شدید خود علیه رزمایش مشترک روسیه و ونزوئلا را بیان کرده بود.
پومپئو در پیامی توییتری نوشت: «دولتهای روسیه و ونزوئلا دولتهای فاسدی هستند که اموال عمومی را حیف و میل و آزادی را سرکوب میکنند در حالی که شهروندان این کشورها عذاب میکشند.»
ایوان دوکه، رییس جمهوری کلمبیا هم در تلویزیون دولتی این کشور رزمایش مشترک را «اقدامی غیردوستانه نه تنها علیه کلمبیا بلکه علیه تمامی منطقه» خواند.
خورخه آریاسا، وزیر امور خارجه ونزوئلا، ضمن رد اتهامهای مطرح شده علیه کشورش در رابطه با رزمایش مشترک، ابراز شگفتی کرد که واشنگتن با «همکاری امنیتی مشترک ونزوئلا با کشورهای دیگر مخالف است در حالی که دونالد ترامپ (ونزوئلا را) تهدید به تهاجم نظامی کرده است».
آریاسا در پیامی توییتری نوشت: «اگر مایل به همکاری با ما هستید تحریمها (علیه ونزوئلا) را لغو کنید.»