صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۳ عقرب ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مقامات آمریکا و کوریای شمالی در جستجوی محلی مناسب برای ملاقات کیم و ترامپ هستند

 مقامات آمریکا و کوریای شمالی  در جستجوی محلی مناسب برای ملاقات کیم و ترامپ هستند

در پی اظهارات وزیر خارجه آمریکا در مورد احتمال ملاقات دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور، و کیم جونگ-اون، رهبر کوریای شمالی، یک رسانه آمریکایی از مشکلاتی در یافتن محل مناسب برای چنین ملاقاتی خبر داده است.
به گزارش بی بی سی، در حالیکه ابراز نارضایی رهبر کوریای شمالی از پیشرفت در مذاکرات برای حل اختلافات با آمریکا باعث گمانهزنی در مورد احتمال تغییر جهت در روند بهبود روابط بین دو کشور شده بود، روز چهارشنبه دونالد ترامپ در دیدار با خبرنگاران در کاخ سفید با خرسندی گفت که کیم جونگ-اون "یک نامه معرکه" برای او فرستاده است. آقای ترامپ محتوای نامه را فاش نکرد اما برخی رسانههای آمریکایی گفتند که رهبر کوریای شمالی بار دیگر بر روابط دوستانه خود با رئیس جمهوری آمریکا و علاقه دو طرف به روند بهبود روابط تاکید نهاده است. در مورد نامههای قبلی رهبر کوریای شمالی برای رئیس جمهوری آمریکا، متن این نامهها با موافقت کوریای شمالی منتشر میشد.
نامه قبلی کیم جونگ-اون برای دونالد ترامپ در ماه سپتمبر ارسال شد درحالیکه در آن زمان هم گزارشهایی از سردی روابط بین آمریکا و کوریای شمالی و حتی احتمال عقبگرد کوریای شمالی از توافق قبلی با آمریکا انتشار یافته بود.
در پی انتشار خبر ارسال نامه آقای کیم برای آقای ترامپ، مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، گفته است که نسبت به دومین دیدار بین رهبران دو کشور خوشبین است. وی افزوده است که انتظار دارد این ملاقات در آینده نزدیک انجام گیرد اما بعید دانسته که این دیدار به توافقی تاریخی منجر شود.
اولین دیدار آقایان ترامپ و کیم، که نخستین ملاقات بین رهبران آمریکا و کوریای شمالی بود، در ماه جون در سنگاپور انجام شد و هر دو طرف بر تمایل خود به بهبود روابط و گسترش همکاری دوجانبه تاکید نهادند. با اینهمه، از آن زمان تا کنون دستاورد قابل توجهی در زمینههای مورد علاقه دو طرف حاصل نشده است. ایالات متحده خواستار تسریع در روند غیراتمی شدن کوریای شمالی به شکلی قابل راستیآزمایی بوده و لغو تحریم آن کشور را به تکمیل این روند موکول کرده در حالیکه کوریای شمالی تاکید داشته که در برابر اقداماتی که تاکنون صورت داده لازم است مشوقی دریافت کند و به خصوص تحریم ها کاهش یابد.