صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۹ اسد ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اردوغان به ترامپ: آماده‌ایم کنترل منبج را به دست بگیریم

اردوغان به ترامپ:  آماده‌ایم کنترل منبج را به دست بگیریم

اردوغان در تماس تلفنی خود با ترامپ بار دیگر بر سر کنترل شهر مرزی منبج صحبت کرد. رسانههای ترکیه خبر دادند که آمریکا و ترکیه اکنون بر سر کنترل منبج به توافق رسیدند. هنوز جزئیات این توافق مشخص نیست.
    به گزارش دویچه وله، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه برای دومین بار در ظرف هفته گذشته با دونالد ترامپ بر سر منبج و خروج نیروهای آمریکایی از سوریه گفت و گو کرد. اردوغان به ترامپ گفت که ترکیه برای به عهده گرفتن مسئولیت حفظ امنیت در منبج آماده است.
روسای جمهوری ترکیه و آمریکا پیرامون اخذ تدابیر مشترک برای مبارزه با باقیمانده گروه داعش در سوریه و جلوگیری از قدرت گرفتن دوباره این گروه توافق کردند.
در بیانیهای که کاخ سفید درباره این گفت و گوی تلفنی صادر کرده آمده است که روسای جمهور ترکیه و آمریکا جهت یافتن راهحلی برای رفع نگرانیهای امنیتی دو کشور در شمال شرق سوریه به توافق رسیدهاند. دراین بیانیه گفته میشود که رئیس جمهوری ترکیه کشته شدن چند شهروند آمریکا در حمله تروریستی منبج را به ترامپ تسلیت گفته است.
در هفته گذشته در پی یک حمله انتحاری در منبج  ۱۸ تن از جمله چهار تن از نظامیان آمریکایی مستقر در شهر منبج سوریه کشته شدند. گروه داعش مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.
اردوغان در گفت و گوی تلفنی خود با ترامپ تاکید کرد که حمله تروریستی داعش تحریکآمیز بوده و برای جلوگیری از خروج نیروهای آمریکایی از سوریه انجام گرفته است. قبلا هم اردوغان گفته بود که حمله انتحاری منبج برای "تحریک ترامپ" انجام گرفته و ممکن است روی تصمیم ترامپ برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه تاثیر بگذارد.
به نوشته خبرگزاری رویترز در بیانیه کاخ سفید درباره تماس تلفنی اردوغان با ترامپ اشارهای به پیشنهاد اردوغان نشده است.  رویترز مینویسد دربیانیه کاخ سفید ولی تاکید شده است که روسای جمهور ترکیه و آمریکا بر سر یافتن یافتن راهحلی برای رفع نگرانیهای امنیتی دو کشور در شمال شرق سوریه به توافق رسیدهاند.
در تماس تلفنی قبلی (روز دوشنبه ۱۴ جنوری) ترامپ و اردوغان در مورد ایجاد یک منطقه امن در سوریه گفتوگو کرده بودند.