صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱۵ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آمریکا شورای امنیت را به محدودیت ‌های بیشتر موشکی علیه ایران فراخواند

آمریکا شورای امنیت را به محدودیت ‌های بیشتر موشکی  علیه ایران فراخواند

آمریکا از شورای امنیت خواست تا محدودیتهای موشکی علیه جمهوری اسلامی را بازگرداند. به گفته آمریکا، آزمایشهای موشکی اخیر ایران ناقض قطعنامه شورای امنیت است و "خاورمیانه را بیثبات میکند". ایران این اتهام را رد کرده است.
ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه ۱۶ حوت (هفتم مارچ به وقت محلی) ضمن متهم کردن ایران به نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد از طریق آزمایش یک موشک بالستیک و تلاش برای پرتاب دو ماهواره در ماههای اخیر، از این بالاترین مرجع بینالمللی خواست تا "محدودیتهای بینالمللی سختگیرانهتر" علیه جمهوری اسلامی را بازگرداند.
قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت صادرشده در سرطان سال ۱۳۹۴ در رابطه با برجام از ایران میخواهد تا برای هشت سال از هرگونه فعالیت مرتبط با موشکهای بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هستهای خودداری کند. جمهوری اسلامی اما مدعی است که تنها دست به آزمایش سلاحهای "متعارف" میزند و فعالیتهای موشکیاش در چارچوب برنامه دفاعی این کشور هستند.
جاناتان کوهن، سفیر موقت آمریکا در سازمان ملل، در نامه خود به شورای امنیت نوشته است که ایران در روز اول دسمبر گذشته  یک موشک میانبرد آزمایش کرده و در روزهای ۱۵ جنوری (۲۵ جدی) و پنجم فبروری(۱۶ دلو) گذشته نیز تلاش کرده است تا ماهوارههایی را به فضا پرتاب کند.
نماینده موقت آمریکا در سازمان ملل در نامه خود نوشته است: «ایران این سه پرتاب را برخلاف اراده قاطع شورای امنیت انجام داده و با این اقدامات تحریکآمیز کماکان کل منطقه خاورمیانه را بیثبات میکند.»