صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۵ سرطان ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل به منبیج رسید

کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل به منبیج رسید

۴۰ لاری حاوی کمکهای بشردوستانه سازمان ملل متحد و سازمان هلال احمر سوریه به شهر منبیج واقع در شمال سوریه رسیدند. به گفته سازمان ملل ارسال کمکهای بشردوستانه به دنبال همکاری همه نیروهای مستقر در منطقه عملی شده است.
کمکهای بشر دوستانه سازمان ملل متحد برای تامین نیازهای۵۰ هزار نفر از ساکنین منبیج به مدت یک ماه کفایت میکند. کالاهای ضروری غذا و دارو و از جمله لوازم التحریر برای کودکان مکاتب نیز جزو کمکهای سازمان ملل است. دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد OCHA اعلام کرده است که ارسال این کمکها برای اولین بار از طریق حلب امکان پذیر شده است.
منبیج در غرب رود فرات در شمال سوریه واقع شده و وضعیت پیچیدهای دارد. این منطقه تحت کنترل نیروی شبهنظامی کردهای سوری موسوم به "نیروی دمکراتیک سوریه" و بازوی نظامی آن "یگانها مدافع خلق" قرار دارد. حدود دو هزار تن از نیروهای آمریکایی نیز در این شهر مستقر هستند.
از نظر ترکیه یگانهای مدافع خلق یک "گروه تروریستی" نزدیک به حزب کارگران کردستان پکک است. آمریکا هم پکک را یک گروه تروریستی میداند، اما اتهامهای ترکیه علیه یگانهای مدافع خلق و شاخه سیاسی آن را قبول ندارد و آنها را یک گروه تروریستی نمیشناسد.
اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرده است که نیروهای یگانهای مدافع خلق را در مرزهای خود تحمل نخواهد کرد و بارها ازنیروهای آمریکایی درخواست کرده  است که منبیج را ترک کنند.
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در پایان سال ۲۰۱۸ اطلاع داد که تمامی نیروهای ارتش ایالات متحده از سوریه بازگردانده خواهند شد. ترامپ دلیل آورده بود که نبرد با داعش به پایان رسیده است.
نبرد علیه داعش ولی در روزهای گذشته به پایان خود نزدیک شده است و نیروهای یگانهای مدافع خلق گفتند که آخرین محل استقرار داعش در باغوس واقع در شرق سوریه را تصرف کردهاند.