صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۱ سرطان ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

دولت بریتانیا تابعیت دو زن دیگر از اعضای داعش را لغو کرد

دولت بریتانیا تابعیت دو زن دیگر از اعضای داعش را لغو کرد

گزارشها حاکی است که دولت بریتانیا تابعیت دو تن دیگر از شهروندن این کشور را که که به گروه داعش پیوستند و هماکنون به همراه فرزاندنشان در اردوگاهی در سوریه هستند، سلب کرده است.
هر دوی این شهروندان، زنانی هستند که زمانی در شهر لندن زندگی میکردهاند.
به نوشته روزنامه ساندی تایمز، یک منبع مطلع گفته که این دو با هم خواهرند و نامهایشان ریما و زهرا اقبال است.
دولت برتانیا اخیرا تابعیت شمیمه بیگم یکی دیگر از شهروندان این کشور را لغو کرد. فرزند نوزاد این عضو داعش در اردوگاهی در سوریه درگذشت و این موضوع موجب شد تا مقامهای دولت بریتانیا با انتقادهایی درون این کشور روبهرو شوند.
وزارت داخله برتیانیا اعلام کرده که درباره پروندههای موردی اظهارنظر نمیکند.
با این حال دولت بریتانیا میگوید که تصمیم سلب تابعیت بر اساس شواهد و اسناد و مورد به مورد گرفته میشود و تصمیمی نیست که به آسانی گرفته شود.
به نوشته روزنامه ساندی تایمز، خواهران ریما (۳۰ ساله) و زهرا (۲۸ ساله) در اردوگاههای جداگانه زندگی میکنند.
این دو خواهر پنج فرزند دارند که همگی پسرند و هر پنج کودک زیر ۸ سال سن دارند.
والدین این دو خواهر که از بریتانیا به داعش پیوستند از کشور پاکستان به بریتانیا مهاجرت کرده بودند. اما روشن نیست که آنها تابعیت دوگانه دارند یا نه.
ساندی تایمز نوشته است که این دو خواهر در سال ۲۰۱۳ بعد از ازدواج کردن با دو عضو داعش از بریتانیا به سوریه رفتهاند. بر اساس این گزارش، اعضای داعش که با این دو خواهر ازدواج کردهاند، ارتباطات نزدیکی با کسانی دارند که فلمهای قتل گروگانهای غربی داعش را تولید میکردند.
زهرا اقبال در زمان ترک بریتانیا، باردار و در آستانه به دنیا آوردن فرزند دوم خود بود. او در سوریه سومین فرزند خود را به دنیا آورد.
ریما نیز صاحب یک فرزند است که در بریتانیا به دنیا آمده است. فرزند دوم او در سوریه به دنیا آمده است.
ساجد جاوید، وزیر داخله بریتانیا به دلیل سلب تابعیت مورد مشابه (شمیمه بیگم) با انتقادهای بسیاری روبهرو شده است. فرزند شمیمه بیگم تنها سه هفته بعد از زایمان بر اثر سینه پهلو درگذشت.