صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۳ دلو ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بالا گرفتن فشار در آمریکا برای توقف پرواز بوئینگ جدید

بالا گرفتن فشار در آمریکا برای توقف پرواز بوئینگ جدید

فشارها از سوی اعضای کنگره و اتحادیه های کارگری در آمریکا بر سازمان هوانوردی این کشور برای زمینگیر کردن یک نوع بوئینگ جدید ۷۳۷ که ظرف چند ماه دو بار سقوط کرده بالا گرفته است.
با این حال مقام های سازمان هوانوردی آمریکا (اف ای ای) می گویند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس ۸ برای پرواز امن است.
"اف ای ای" گفت که بررسی هایش نشان دهنده "مشکلی سیستماتیک در عملکرد" این هواپیما نیست و دلیلی برای زمین گیر کردن آن وجود ندارد.
یک هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس ۸ خطوط هوایی اتیوپیا روز یکشنبه دقایقی پس از بلند شدن از میدان هوایی آدیس آبابا سقوط کرد و ۱۵۷ سرنشین آن کشته شدند.
این دومین سانحه مرگبار برای این نوع هواپیما ظرف پنج ماه اخیر است. در ماه اکتوبر هم یک هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس ۸ خطوط لایون ایر در دریا سقوط کرده بود.
شمار زیادی از کشورها و بلوک ها از جمله بریتانیا، چین، اتحادیه اروپا و استرالیا پرواز این هواپیما در آسمان خود را ممنوع کرده اند.
تد کروز سناتور جمهوری خواه که ریاست کمیته فرعی "هوانوردی و فضا" را به عهده دارد گفت: "فکر می کنم عاقلانه است که آمریکا هم موقتا هواپیما ۷۳۷ مکس را تا زمان تایید ایمنی آن برای مسافران توسط اف ای ای زمین بنشاند."
ادوارد مارکی و ریچارد بلومنتال سناتورهای دمکرات هم در نامه ای به "اف ای ای" خواستار توقف پروازها با این هواپیما "تا زمان نتیجه گیری قطعی در مورد ایمنی عملکرد این هواپیما" شدند.
الیزابت وارن دیگر سناتور دمکرات که نامزد انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری ۲۰۲۰ است هم سازمان هوانوردی آمریکا را ترغیب کرد با دنبال کردن سرمشق سایر کشور "فورا این هواپیماها را از آسمان خارج کند."
سناتور جمهوری خواه میت رامنی هم درخواست مشابهی را مطرح کرد.
همزمان بوئینگ تایید کرد که در چند ماه گذشته مشغول توسعه "نرم افزار بهبود کنترل پرواز" بوده اما مطمئن است که پرواز با این هواپیما ایمن است.