صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۶ جوزا ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اتحادیه اروپا تحریم‌های حقوق بشری علیه ایران را تمدید کرد

اتحادیه اروپا تحریم‌های حقوق بشری علیه ایران را تمدید کرد

شورای اتحادیه اروپا تحریمهای حقوق بشری علیه ایران را به دلیل نقض جدی حقوق بشر تا سال ۲۰۲۰ تمدید کرد. این تحریمها شامل ممنوعیت ورود ۸۲ شهروند ایران به کشورهای عضو اتحادیه و مسدود کردن داراییهای آنها و یک نهاد میشود.
به گزارش دویچه وله، شورای اتحادیه اروپا روز دوشنبه (۱۹ حمل/ ۸ اپریل) اعلام کرد که کشورهای عضو اتحادیه اروپا تحریمهای حقوق بشری علیه ایران را یک سال دیگر تمدید میکنند. این تحریمها شامل ممنوعیت سفر به کشورهای عضو اتحادیه و مسدود کردن داراییهای ۸۲ شهروند ایران و یک نهاد  میشوند که تا ۱۳ اپریل سال ۲۰۲۰ تمدید شدهاند.
افزون بر این اتحادیه اروپا صدور تجهیزاتی به ایران را که میتوانند در جهت سرکوب و کنترل شهروندان به کار گرفته شوند ممنوع کرده است.
اتحادیه اروپا این دسته از تحریمها علیه ایران را نخستین بار در سال ۲۰۱۱ وضع کرد؛ کمتر از دو سال پس از سرکوب گسترده اعتراضات مردمی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸. در آن سال این اتحادیه لیستی ۸۲ نفره از مقامات جمهوری اسلامی منتشر کرد که در این سرکوبها نقش داشتند. حسین طائب، رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، محمدعلی جعفری فرمانده سپاه پاسداران، حسن فیروزآبادی رئیس پیشین ستاد کل نیروهای مسلح، محمدرضا نقدی فرمانده وقت بسیج، صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه، غلامحسین محسنی اژهای معاون اول قوه قضائیه، سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران و شماری از قاضیهای دادگاههای انقلاب از جمله افرادی هستند که نامشان در فهرست تحریمشدگان به چشم میخورد.
با وجود دستیابی به توافق هستهای با ایران در سال ۲۰۱۵، اتحادیه اروپا تحریمهای حقوق بشری را تمدید کرد.