صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱ حوت ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رئیس جمهور اکوادور: آسانژ از سفارت برای جاسوسی استفاده می‌کرد

 رئیس جمهور اکوادور:  آسانژ از سفارت برای جاسوسی استفاده می‌کرد

لنین مورنو، رئیس جمهوری اکوادور به روزنامه گاردین گفته است که جولیان آسانژ، بنیانگذار سایت افشاگر ویکی لیکس از ساختمان سفارت اکوادور در لندن به عنوان "مرکزی برای جاسوسی" استفاده میکرده است.
رئیس جمهوری اکوادور همچنین تاکید کرد که هیچ کشور دیگری در تصمیمگیری برای لغو پناهندگی آقای آسانژ دخالت نداشته است و این تصمیم بعد از آنچه که او نقض مقررات به وسیله آسانژ نامید، گرفته شده است.
آقای مورنو به روزنامه گاردین گفت که دولت قبلی اکوادور برای آقای آسانژ امکاناتی در سفارتخانه فراهم کرده بود که به کمک آنها "در امور کشورهای دیگر دخالت میکرد."
وکیل جولیان آسانژ، دولت اکوادور را به طرح "اتهامات ظالمانه" علیه موکلش متهم کرد.
جولیان آسانژ، بنیانگذار سایت افشاگر ویکی لیکس صبح روز پنجشنبه ۱۱ اپریل، در داخل سفارت اکوادور در لندن بازداشت شد. دولت اکوادور پناهندگی سیاسی او را لغو کرد و از پولیس بریتانیا خواست تا به داخل سفارت رفته و آقای آسانژ را خارج کند. پیشتر هم مقامات اکوادور گفته بودند که تصمیم این کشور برای پایان دادن به پناهندگی جولیان آسانژ در سفارتش در لندن را پس از بررسیهای طولانی و "بدتر شدن رفتارهای آسانژ و اخلاق نامناسب وی و دخالت و جاسوسی از کشورهای دیگر" گرفته است.
لنین مورنو، که در سال ۲۰۱۷ به ریاست جمهوری اکوادور انتخاب شد میگوید که تصمیم به پایان دادن به اقامت هفت ساله آسانژ در سفارت را پس از آن گرفتند که "تلاشهای او برای بی ثبات کردن کشورهای دیگر، باعث سرزنش و انتقاد از اکوادور میشود، چرا که ما یک کشور مقتدر هستیم که به سیاستهای کشورهای دیگر احترام میگذاریم." او افزود: "ما نمیتوانیم اجازه دهیم که از خانه ما، خانه ای که درهایش را باز کرده، به عنوان مرکزی برای جاسوسی استفاده شود."
صبح روز دوشنبه ۱۵ اپریل، هایکه هانزل و سویم داگدلن، دو نماینده چپ گرای پارلمان آلمان و آنا میراندا پاز، نماینده اسپانیا در پارلمان اروپا در مقابل زندانی در لندن که جولیان آسانژ در آن زندانی است، در مقابل دوربین خبرنگاران خواهان آزادی او شدند.
این سه تن از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواستند که به آسانژ پناهندگی بدهند و مانع استرداد او به آمریکا شوند.
خانم داگدلن، که عضو حزب چپ آلمان است به خبرنگاران گفت که اتحادیه اروپا باید برای جلوگیری از آزار و اذیت این روزنامه نگار و ناشر سیاسی باید "اقدام کند."