صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۱ سنبله ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ترامپ با فرمانده شورشیان لیبیا گفت‌وگویی تلفنی کرد

ترامپ با فرمانده شورشیان لیبیا گفت‌وگویی تلفنی کرد

رئیسجمهور آمریکا با خلیفه حفتر، فرمانده شورشیان لیبیا در مورد اوضاع جاری این کشور تلفنی گفتوگو کرده و نقش او در مبارزه علیه تروریسم و ایمنسازی منافع نفتی لیبیا را "ارزنده" خوانده است.
کاخ سفید از گفتوگوی تلفنی دونالد ترامپ، رئیسجمهور آمریکا و جنرال خلیفه حفتر، فرمانده شورشیان لیبیا خبر داد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، در این تماس که روز دوشنبه ۲۶ حمل (۱۵ اپریل) صورت گرفته در مورد "تلاشهای مداوم علیه تروریسم" و ضرورت بازآفرینی "صلح و ثبات در لیبیا" صبحت شده است.
در این گفتوگو ترامپ از "نقش ارزنده" حفتر در مبارزه علیه تروریسم و ایمن کردن منابع نفتی لیبیا قدردانی کرد.
دو طرف راجع به "چشمانداز مشترک" خود برای گذار لیبیا به سوی "یک نظام سیاسی دمکراتیک و باثبات" و چگونگی ایجاد این نظام صحبت کردهاند.
کاخ سفید توضیح نداد، چرا خبر این گفتوگو را که دوشنبه صورت گرفته با تأخیری چندروزه اعلام کرده است.
لیبیا بعد از سقوط معمر قذافی، دیکتاتور دیرپای این کشور در سال ۲۰۱۱ اسیر هرج و مرج شده است. دولت رسمی این کشور در طرابلس ضعیف است و کنترل بخشهای زیادی از کشور را در دست ندارد.
در لیبیا دست کم دو دولت موازی وجود دارد؛ یکی در طرابلس به ریاست فایز سراج که از حمایت سازمان ملل برخوردار است و دیگری در طبرق در شرق کشور که مورد حمایت جنرال حفتر قرار دارد. جنرال حفتر، از فرماندهان سابق ارتش لیبیا در چهارم اپریل سال جاری عملیاتی تهاجمی را برای تصرف طرابلس، مقر دولت رسمی این کشور آّغاز کرد.
سازمان بهداشت جهانی میگوید، از شروع پیشروی نیروهای تحت امر حفتر به سوی طرابلس تا کنون دست کم ۲۰۵ نفر کشته و بیش از ۹۰۰ نفر زخمی شدهاند. بیش از ۲۵هزار نفر نیز به گفته سازمان بینالمللی مهاجرت ، آواره شدهاند.