صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۱ سنبله ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

انفجارهای سریلانکا؛ بیش از ۲۰۰ نفر در حمله به چند کلیسا و هتل کشته شدند

انفجارهای سریلانکا؛  بیش از ۲۰۰ نفر در حمله به چند کلیسا و هتل کشته شدند

در پی وقوع چند انفجار در تعدادی از کلیساها و هتلهای سریلانکا در روز عید پاک، بیش از ۲۰۰ نفر کشته و صدها تن مجروح شدهاند.
به گزارش بی بی سی، موج حملات با شش انفجار تقریبا همزمان آغاز شد که سه کلیسا و سه هتل را در کلمبو، پایتخت سریلانکا هدف قرار داد. کلیساها در جریان مراسم عید پاک مسیحیان هدف حمله قرار گرفت. تعدادی اتباع خارجی نیز در بین کشتهشدگان هستند. ساعاتی بعد پولیس تایید کرد که دو انفجار دیگر هم در مناطقی بیرون از شهر کلمبو رخ داده است. به گفته پولیس، انفجار هشتم یک حمله انتحاری بوده که سه کشته برجای گذاشته است. هنوز هیچ کس مسئولیت این حملات را بر عهده نگرفته است.
روآن ویجهواردن، وزیر دفاع سریلانکا در واکنش به این انفجارها گفت: "ما همه اقدامات ضروری را علیه گروههای تندرویی که در این کشور فعال هستند انجام میدهیم."
به گفته ویجهواردن بیشتر حملات کار "یک گروه" و انتحاری بوده است.
به گفته او هماکنون پولیس و ارتش تحقیقات درباره این حملات را آغاز کرده و عاملین این حملات، پیرو هر دینی که باشند، تحت تعقیب قرار خواهند گرفت.
شورای مسلمانان سریلانکا با صدور بیانیهای این حملات را محکوم کرد. در این بیانیه آمده که برخی از "تندورها به دنبال ایجاد شکاف در میان قومیتهای سریلانکا" هستند و میخواهند زندگی را در این کشور مختل کنند.
همزمان موجی از محکومیتهای بینالمللی نیز بعد از این حملات آغاز شده است.
پاپ فرانسین رهبر کاتولیکهای جهان در مراسم عید پاک در واتیکان با بازماندگان ابراز همدردی کرد و این حملات را "خشونتی بیرحمانه" خواند.
براساس تازهترین گزارشها دولت سریلانکا مقررات منع رفت و آمد اعلام کرد. بر اساس این تصمیم این مقررات فورا به اجرا گذاشته شده و مشخص نیست تا چه زمانی ادامه خواهد داشت. همچنین دسترسی به شبکههای اجتماعی اصلی نیز مسدود شدند.