صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱۱ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اردوغان انتقادها درباره انتخابات شهرداری استانبول را رد کرد

اردوغان انتقادها درباره انتخابات شهرداری استانبول را رد کرد

اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه انتقاد کشورهای غربی درباره تصمیم کمیسیون انتخابات برای تکرار انتخابات شهرداری استانبول را قبول ندارد. طبق تصمیم کمیسیون انتخابات ترکیه قرار است انتخابات شهرداری استانبول روز ۲۳ جون تکرار شود.
رجب طیب اردوغان گفته است در مقابل فشار کشورهای غربی و آمریکا سرفرود نمیآورد. او تاکید کرد: اگر خدا بخواهد در مقابل تهدید و فشار سر خم نمیکنیم. کسانی که میخواهند رئیس جمهور منتخب ونزوئلا را سرنگون کنند نمیتوانند با ما از دمکراسی صحبت کنند.
اشاره اردوغان بیشتر متوجه آمریکاست. وزارت خارجه آمریکا با صدور بیانیهای تجدید انتخابات در استانبول را به باد انتقاد گرفت. آمریکا از مقامات ترکیه صریحا خواست بر اساس قوانین عمل کنند.
در بیانیه وزارت خارجه آمریکا همچنین آمده است: «ما از مقامات ترکیه میخواهیم که این انتخابات را به نحوی سازگار با مسئولیتهای خود در سازمان امنیت و همکاری اروپا و به عنوان یک عضو ناتو و همچنین نامزد عضویت در اتحادیه اروپا برگزار کنند.
آمریکا همچنین اعلام کرده است که یک انتخابات آزاد و دمکراتیک قابل قبول و نتایج یک انتخابات مشروع و قانونی برای دمکراسی ضروری است.
انتشار خبر مربوط به تجدید انتخابات شهر استانبول انتقادهای کشورهای غربی و بینالمللی را هم برانگیخت.
یوهانس هاهن، کمیسار اتحادیه اروپا در گفت و گو با "ولت آم زونتاگ" دلایل تصمیم کمیسیون انتخابات ترکیه را برای تجدید انتخابات در استانبول "مسخره" توصیف کرده است. هاهن گفته است که در یک موضعگیری مشترک با فدریکا موگرینی، هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا از کمیسیون انتخابات ترکیه خواسته شده است که دلایل تصمیم تجدید انتخابات استانبول را  بیشتر توضیح دهند؛ اما به گفته این مقام اتحادیه اروپا کمیسیون یاد شده تاکنون واکنشی نشان نداده است.