صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱۱ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

جنرال نیروی هوایی ونزوئلا مردم را به شورش علیه مادورو فراخواند

جنرال نیروی هوایی ونزوئلا  مردم را به شورش علیه مادورو فراخواند

نشانهها حاکی از رویگرداندن یکی دیگر از نظامیان بلندپایه ونزوئلا از رئيس جمهور این کشور است. یک جنرال ارتش در ویدیویی در یوتیوب، مردم را به شورش علیه مادرو و تلاش برای تغییر سیستم سیاسی در ونزوئلا فراخوانده است.
رامون رانخل نام جنرالی است که در ویدیویی که روز یکشنبه ( ۱۲ می/ ۲۲ ثور) در یوتیوب منتشر کرده است، نیروهای نظامی ونزوئلا را به شورش علیه مادورو فرامیخواند. رانخل در این ویدیو خطاب به مردم ونزوئلا میگوید: «باید راهی برای رهایی از ترس پیدا کنیم، به خیابان برویم، اعتراض کنیم و برای رسیدن به یک نیروی نظامی واحد تلاش کنیم تا این سیستتم سیاسی را تغییر دهیم. وقت آن آمده است که برخیزیم.»
این جنرال ارتش در این ویدیو ادعا کرده است، دولت ونزوئلا تحت کنترل "دیکتاتور کیوبا"، یکی از نزدیکترین متحدان مادروست.
رانخل که در این ویدیو میگوید جنرال نیروی هوایی است، با کت و شلوار در برابر دوربین نشسته است در حالی که نسخهای از قانون اساسی را در دست دارد.
پدرو یولیاک، فرمانده نیروی هوایی ونزوئلا عکسی از این جنرال در توییتر منتشر کرده است با این توضیحات: «خائن به ملت ونزوئلا و انقلاب.» بر پایه شنیدهها، رانخل افسری است که در ماه اپریل به کلمبیا فرار کرده است. به نوشته خبرگزاری رویترز، وزارت اطلاعات ونزوئلا در پاسخ درخواست موضع درباره این ویدیو، هنوز واکنشی نشان نداده است. این نخستین بار نیست که یکی از فرماندهان ارشد نیروی هوایی ونزوئلا به صف اپوزیسیون میپیوندد. جنرال فرانسیسکو یانزو هم در دلو (فبروری) با انتشار یک ویدیو، از نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا، انتقاد کرد و گفت دیگر از دستورات او پیروی نمیکند. پیشتر هم وابسته نظامی سفارت ونزوئلا در واشنگتن به مادورو پشت کرده و اعلام کرده بود که دیگر مادورو را به عنوان رئیس جمهور مشروع و قانونی این کشور به رسمیت نمیشناسد.
ونزوئلا شاهد جنگ قدرت میان مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا و گوایدوست که به عنوان رئیسجمهور خودخوانده این کشور مورد حمایت تقریبا ۵۰ کشور از جمله آمریکاست.