صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱۵ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

پومپئو در روسیه: به دنبال جنگ با ایران نیستیم

پومپئو در روسیه: به دنبال جنگ با ایران نیستیم

وزیر امور خارجه آمریکا در جریان دیدار با همتای روس خود در شهر سوچی روسیه تاکید کرد که کشورش به دنبال درگیری نظامی با ایران نیست. رابطه آمریکا و روسیه و موضوع ایران مهمترین محورهای گفتوگوی دو طرف بودند.
مایک پومپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا روز سهشنبه ۲۴ ثور (۱۴ می) با سرگئی لاوروف همتای روس خود در شهر سوچی روسیه دیدار کرد.
پمپئو بعد از دیدار با لاوروف و نیز ولادیمیر پوتین رییسجمهوری روسیه گفت: «ما اساسا نمیخواهیم با ایران وارد جنگ شویم. اما این موضوع را برای ایرانیها روشن کردهایم که اگر منافع آمریکا مورد حمله واقع شود، ما قطعا پاسخی درخور خواهیم داد.»
آمریکا به عنوان "پیامی روشن" به جمهوری اسلامی، بمبافکن استراتژیک "بی-۵۲" را به منطقه اعزام کرده است. پس از اعمال تحریمهای شدید نفتی علیه ایران، مقامات جمهوری اسلامی تهدید کردهاند که در صورت توقف صادرات نفت ایران، تنگه هرمز را خواهند بست. ولادیمیر پوتین در جریان دیدار با وزیر خارجه آمریکا بر مواضع مشترک دو کشور تاکید کرد و گفت: «ما از جانب خودمان بارها تکرار کردهایم که خواهان بازسازی کامل روابط دوجانبه [با آمریکا] هستیم. من امیدوارم که الان شرایط مناسب برای رسیدن به این هدف فراهم آمده باشد.»