صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۷ سنبله ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

قطر: به نشست بررسی حملات به تاسیسات نفتی عربستان دعوت نشده‌ایم

قطر: به نشست بررسی حملات  به تاسیسات نفتی عربستان دعوت نشده‌ایم

وزارت خارجه قطر میگوید که این کشور به دو نشست به میزبانی عربستان سعودی در خصوص بررسی حمله به تاسیسات نفتی عربستان و وضعیت امنیتی خلیج فارس دعوت نشده است.
ملک سلمان، پادشاه عربستان، روز شنبه ۱۸ می (۲۸ ثور) اعلام کرد که برای بررسی بیشتر حمله به چهار کشتی از جمله دو نفتکش سعودی در نزدیکی بندر فجیره در دریای عمان و همچنین حمله به خط لوله انتقال نفت در عربستان دو نشست اضطراری در روز پنجشنبه، مکه برگزار میشود.
دفتر اطلاعرسانی وزارت خارجه قطر در اطلاعیهای گفته است: "قطر که هنوز از سوی همسایگانش منزوی است دعوتنامهای برای حضور در این دو نشست دریافت نکرده است."
هنوز مقامات سعودی به گفتههای وزیر خارجه قطر واکنشی نشان ندادهاند.
عربستان سعودی ضمن تاکید بر اینکه خواهان جنگ در منطقه نیست، و با انتقاد شدید از حکومت ایران، از سران کشورهای عرب برای بررسی اوضاع خلیج فارس دعوت کرده است. هنوز معلوم نیست قطر که عضو شورای همکاری خلیج فارس و اتحادیه عرب است در این دو نشست حضور خواهد یافت یا نه.
روز یکشنبه، ۲۹ ثور (۱۹ می)، آژانس خبری سعودی گزارش کرد که ملک سلمان بن عبدالعزیز "به منظور مشورت و هماهنگی" از رهبران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و همچنین کشورهای عضو اتحادیه عرب برای تشکیل نشست عالی سران در عربستان دعوت کرده است. این خبرگزاری هدف از این نشست را "بررسی تمامی مسائل مربوط به تقویت امنیت و ثبات در منطقه در پی حمله به کشتیرانی تجاری در آبهای سرزمینی امارات عربی متحده به علاوه حملات شبهنظامیان تروریست حوثی تحت حمایت ایران به دو ایستگاه پمپاژ نفت در مملکت عربستان سعودی" عنوان کرده است.