صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۱۷ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

هم‌پیمانان آمریکا در خاورمیانه که علاقه‌ای به جنگ ندارند

هم‌پیمانان آمریکا در خاورمیانه که علاقه‌ای به جنگ ندارند

در حالی که دونالد ترامپ ایران را تهدید به نابودی میکند، همپیمانان او در منطقه ساکت ماندهاند. سایت اشپیگل آلمان در مقالهای دلایل عدم علاقه همپیمانان آمریکا در منطقه به رویارویی با ایران را بررسی کرده است.
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، روز یکشنبه ۲۹ ثور (۱۹ می)، ایران را تهدید به نابودی کرد و در توییتر نوشت: اگر ایران خواهان درگیری است، این پایان رسمی ایران خواهد بود. تهدید ترامپ اشاره به  انفجاری داشت که شامگاه یکشنبه در منطقه سبز بغداد رخ داد؛ منطقهای که سفارت آمریکا نیز در آن قرار دارد.
تهدید ترامپ به نابودی ایران و هشداری که "هیچگاه دیگر آمریکا را تهدید نکنید در حالی است که چند روز پیش منابع خبری به نقل از دولتمردان آمریکایی گفته بودند، ترامپ تمایلی به جنگ با ایران ندارد.
سایت آلمانی زبان اشپیگل در مقالهای که روز ۳۱ ثور (۲۱ می) منتشر شده است، با اشاره به تند شدن ناگهانی لحن ترامپ مینویسد: «با این حال او تقریبا تنهاست.» اشپیگل در این مقاله به دنبال پاسخ این پرسش است که آیا همپیمانان آمریکا در منطقه، علاقهای به جنگ با ایران دارند یا خیر؟
سال ۲۰۰۳ جورج دبلیو بوش، رئیس جمهور پیشین آمریکا، علیه عراق ائتلافی به هم زده بود که به نوشته اشپیگل حالا دیگر خبری از آن اتحاد نیست. اشپیگل مینویسد: حتی اسراییل و عربستان سعودی، نزدیکترین همپیمانان آمریکا در خاورمیانه، در بحران کنونی به طرز قابلتوجهی خودشان را کنار میکشند.
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل به درگیریای با ایران که میتواند تمام منطقه را به جنگ بکشاند، علاقمند نیست. یوهانس بکه، پروفسور مطالعات اسراییل و خاورمیانه در مرکز آموزش عالی مطالعات یهودی در هایدلبرگ، در مصاحبه با اشپیگل میگوید: « وضعیت ژئواستراتژیک اسراییل در سالهای گذشته به وضوح بهتر شده است. از یک سو اتحاد با مصر و اردن به عنوان اتحادهایی که در برابر بحرانها مقاومند، امتحان پس دادهاند و از سوی دیگر در پس پرده، روابط خوبی با پادشاهیهای خلیج فارس شکل گرفتهاست.»
پروفسور بکه در این گفتوگو به اقدامات دولت ترامپ در جهت منافع اسراییل اشاره میکند و میگوید: «جنبش ملی فلسطین به شدت ضعیف شده است و در درون آن چنددستگی وجود دارد؛ بین حماس در نوارغزه و فتح در کرانه باختری رود اردن.» به اعتقاد این پژوهشگر مطالعات یهود، تنش نظامی در خاورمیانه میتواند موفقیتهای ژئوپولیتیک سالهای گذشته را به خطر بیندازد.