صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱۳ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بالا گرفتن درخواست دموکرات‌‍‌ها برای استیضاح ترامپ

بالا گرفتن درخواست دموکرات‌‍‌ها برای استیضاح ترامپ

پس از خودداری مشاور سابق حقوقی کاخ سفید از شهادت دادن در کنگره علیرغم صدور احضاریه رسمی، درخواست های نمایندگان دموکرات برای استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بالا گرفته است.
دونالد مکگن روز سه شنبه از شرکت در جلسه ای درباره گزارش رابرت مولر، بازرس ویژه تحقیقات روسیه، خودداری کرد. آقای ترامپ در اقدامی فوق العاده قول داده است مانع پاسخگویی کارکنان کنونی و سابق کاخ سفید به احضاریه های کنگره شود.
جری ندلر، رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان، که در کنترل دموکرات هاست گفت: "پاسخ دادن به احضاریه های ما اختیاری نیست. روشن می گویم: این کمیته شهادت آقای مکگن را خواهد شنید، حتی اگر مجبور باشد برای آن از دادگاه حکم بگیرد."
دولت ترامپ مدعی است که گزارش رابرت مولر درباره ادعاهای تبانی با دولت روسیه و مانع تراشی در مسیر عدالت، او را از هر خطایی مبری اعلام کرده و نیازی به پاسخگویی به سوالات بیشتر وجود ندارد.
دولت همچنین ادعا می کند که کنگره نمی تواند حقوقا اعضای دولت را وادار به ارائه شهادت کند، اما آقای ندلر گفت که برای گرفتن شهادت از آقای مکگن راه های دیگری را دنبال خواهد کرد.
رئیس کمیته قضایی گفت: "ما این رئیس جمهور را به هر شکلی که ممکن باشد پاسخگو خواهیم کرد."
آقای ترامپ روز سه شنبه در پاسخی در توییتر استدلال کرد که "به همه اجازه شهادت" در برابر تیم رابرت مولر را داده بود و دموکرات ها را به تلاش برای "تکرار" تحقیقات متهم کرد.