صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۵ عقرب ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

دونالد ترامپ: کشورهای دیگر خودشان از نفتکش‌های شان در تنگه هرمز حفاظت کنند

دونالد ترامپ:  کشورهای دیگر خودشان از نفتکش‌های شان در تنگه هرمز حفاظت کنند

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، دیروز دوشنبه (۲۴ جون) در پیامی که در توییتر منتشر کرده گفته آمریکا سالهاست بدون دریافت هیچ پولی از نفتکش کشورهای دیگر در تنگه هرمز حفاظت کرده است.
در این توییت آقای ترامپ نوشته: "چین ۹۱ درصد نفت خود را از تنگه (هرمز) میگیرد و جاپان ۶۲ درصد، و بسیاری از کشورهای دیگر هم همین طور. پس چرا ما سال‌‎هاست بدون هیچ پاداشی از خطوط کشتیرانی کشورهای دیگر حفاظت میکنیم. تمام این کشورها باید از کشتیهای خودشان حفاظت کنند. ما حتی احتیاج نیست آنجا باشیم چرا که آمریکا (با فاصله) به بزرگترین تولیدکننده انرژی در سرتاسر جهان تبدیل شده است."
او همچنین نوشته: "خواسته آمریکا از ایران بسیار ساده است، ایران نباید به سلاحهای هستهای دست یابد و از اقدامات تروریستی حمایت نکند."
اظهارات آقای ترامپ در حالی است که از هفته گذشته تنش میان ایران و آمریکا پس از سرنگونی هواپیمای تجسسی آمریکا توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزایش یافته است.
تنگه هرمز آبراهی است که سواحل ایران و عمان را از هم جدا و خلیج فارس را به خلیج عمان و دریای عرب متصل میکند؛ باریک ترین نقطه عبوری از این آبراه ۲۱ مایل عرض دارد.
بر اساس برآورد اداره اطلاعات انرژی آمریکا، در سال ۲۰۱۶، روزانه ۱۸.۵ میلیون بشکه نفت از این تنگه عبور کرده است که این رقم ۳۰ درصد تمامی ترانزیت نفت در جهان از طریق دریا را شامل میشود.