صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۶ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نامه وزیر خارجه ایران به موگرینی: مهلت۶۰ روزه به اروپا برای عمل به برجام

نامه وزیر خارجه ایران به موگرینی:  مهلت۶۰ روزه به اروپا برای عمل به برجام

ظریف در نامه خود به فدریکا موگرینی پایبندی ایران به تعهدات برجامی را به رفتار متقابل آمریکا و طرفهای دیگر مشروط کرده است. او تهدید کرده که در غیر این صورت ایران ۶۰ روز دیگر وارد مرحله سوم کاهش تعهدات خواهد شد.
به گزارش خبرگزاری آلمان وزیر امور خارجه ایران در نامه‌‌ای که روز یکشنبه، ۱۶ سرطان، به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا فرستاده از عدم پایبندی ایران به شرط تعیینشده در برجام مبنی بر غنیسازی ۶۷ / ۳ درصدی اورانیوم خبر داده و تأکید کرده ایران در صورتی به تعهدات برجامی خود عمل خواهد کرد که دیگر طرفین قرارداد به ویژه آمریکا نیز به تعهدات خود پایبند مانده و آنها  را به اجرا درآورند.
در نامه محمدجواد ظریف به فدریکا موگرینی نوشته شده چنانچه امضاکنندگان برجام در ظرف ۶۰ روز به این شرط عمل نکنند، ایران از ماه سپتمبر (حدود دو ماه دیگر) مرحله سوم کاهش تعهدات برجامی خود را به اجرا درخواهد آورد.
روز یکشنبه، مقامهای ایران همزمان با پایان یافتن مهلت ۶۰ روزه این کشور  به کشورهای اروپایی، تصمیمات جدید درباره کاهش تعهدات برجامی را در یک نشست خبری اعلام کردند. آنها تأکید کردند که ایران دیگر به محدودیتهای اعمالشده در برجام برای سطح غنیسازی پایبند نخواهد بود و غنیسازی بالاتر از ۶۷ / ۳  درصد را آغاز خواهد کرد.
یک روز پس از این اظهارات و ارسال نامه ظریف به موگرینی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با انتشار گزارشی، غنی سازی فراتر از۶۷ / ۳ درصدی را در ایران تایید کرد.
پس از خروج آمریکا از برجام، ایران در اقدامی تلافیجویانه تا کنون در دو مرحله از تعهدات برجامی خود کاسته است که شامل نقض سقف میزان ذخایر اورانیوم غنیشده و آب سنگین و نیز درصد غنیسازی فراتر از مرز تعیینشده در برجام است.