صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۹ عقرب ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آرجانتین حزب‌الله لبنان را یک گروه تروریستی اعلام کرد

آرجانتین حزب‌الله لبنان را یک گروه تروریستی اعلام کرد

مقامات آرجانتین حزبالله لبنان را در فهرست گروههای تروریستی قرار داده اند.
این تصمیم روز پنجشنبه (۱۸ جولای) در بیست و پنجمین سالروز بمبگذاری سال ۱۹۹۴ میلادی در ساختمان انجمن همیاری اسرائیلیان و آرجانتین (آمیا) در بوئنوس آیرس، پایتخت، اتخاد شد. آن واقعه ۸۵ کشته و حداقل ۱۵۰ زخمی برجای گذاشت.
ایران و حزبالله لبنان مدتهاست که مظنونان اصلی آن بمبگذاری محسوب شدهاند؛ ایران همواره دخالت خود در این بمبگذاری را تکذیب کرده است.
آرجانتین همچنین حزب الله را به اقدامات غیرقانونی در این کشور، برزیل و پاراگوئه متهم می کند. دولت آرجانتین در یک بیانیه رسمی اعلام کرده است: "در حال حاضر حزب الله همچنان تهدیدی علیه امنیت و نیز اعتبار نظم مالی و اقتصادی جمهوری آرجانتین است."
آمریکا، بریتانیا، اسرائیل و چند کشور عرب دیگر در گذشته حزب الله را یک گروه تروریستی اعلام کرده اند اما آرجانتین نخستین کشور آمریکای لاتین است که یک چنین تصمیمی اتخاذ کرده است.
دادستانی آرجانتین در اکتبر سال ۲۰۰۶ رسما نهادهایی در ایران را به هدایت و حمایت از بمبگذاری آمیا و حزبالله لبنان را به اجرای آن عملیات متهم کرد و خواهان صدور حکم جلب تعدادی از مقامات جمهوری اسلامی شد.
اکبر هاشمی رفسنجانی، علی فلاحیان، علیاکبر ولایتی و محسن رضایی، که در زمان وقوع انفجار به ترتیب رئیس جمهور، وزیر اطلاعات، وزیر امور خارجه و فرمانده سپاه پاسداران ایران بودند از جمله کسانی هستند که دادستانی آرجانتین خواستار بازداشت بین المللی آنان شده است.
ایران تصمیم پلیس بینالملل برای صدور قرار تعقیب مقام های سابق ایران را ناشی از فشار اسرائیل و آمریکا دانسته است.