صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۹ عقرب ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آلمان و فرانسه: ایران به توقیف کشتی بریتانیایی پایان دهد

آلمان و فرانسه: ایران به توقیف  کشتی بریتانیایی پایان دهد

 آلمان و فرانسه اقدام ایران در توقیف کشتی بریتانیا را محکوم کرده و خواهان رهایی آن و خدمهاش شدهاند. وزیر خارجه بریتانیا نیز ابراز نگرانی کرده که شاید ایران به عنوان عملی تلافیجویانه "راه خطرناکی" در پیش گرفته باشد.
دولت آلمان توقیف نفتکش بریتانیایی در تنگه هرمز توسط ایران را محکوم کرد و از این کشور خواست، "بدون فوت وقت" این نفتکش را آزاد کند.
سخنگوی دولت آلمان  گفته است که اقدام ایران در کشتیرانی غیر نظامی قابل توجیه نیست و اوضاع پرتنش منطقه را "به طرز خطرناکی وخیمتر کرده است."
وزارت خارجه فرانسه نیز ضمن ابراز حمایت کامل از بریتانیا از ایران خواست تانکر نفتی بریتانیا را فورا آزاد کند. این وزارتخانه با ابراز نگرانی شدید از توقیف این تانکر اعلام کرد، چنین اقدامی به تلاشها برای تنشزدایی در منطقه آسیب میزند. جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا در پی توقیف نفتکش بریتانیایی از سوی ایران در توییتی به جمهوری اسلامی هشدار داد، در پاسخ به توقیف نفتکش خود در جبلالطارق "رفتار غیرقانونی و بیثباتکننده" را انتخاب نکند. به گزارش خبرگزاری رویترز، هانت اقدام سپاه پاسداران ایران در توقیف نفتکش بریتانیایی "استینا ایمپرو" در تنگه هرمز را واکنش به توقیف نفتکش "گریس ۱" ایران در تنگه جبلالطارق توصیف کرد. او نوشت، از این که ایران در واکنش به این "توقیف قانونی" راه "رفتار غیرقانونی و بیثباتکننده" را انتخاب کرده باشد نگران است. نفتکش غولپیکر "گریس ۱" ایران حدود دو هفته پیش به اتهام "نقض تحریمهای اتحادیه اروپا و قاچاق نفت به سوریه" در سواحل جبلالطارق که تحت حاکمیت بریتانیاست توقیف شد. جرمی هانت میگوید، اقدام ایران در توقیف نفتکش بریتانیایی در خلیج فارس در روز جمعه ۲۸ سرطان (۱۹ جولای) نشانههای نگرانکنندهای" در خود دارد. او همچنین میگوید: «همانطور که گفتم واکنش ما حسابگرانه و قدرتمند خواهد بود.»
هانت مینویسد: «ما تلاش میکنیم راهی برای حل و فصل مسئله گریس ۱ پیدا کنیم، اما امنیت کشتیرانی‌‌مان را نیز تضمین خواهیم کرد.»