صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

شش کشور اروپایی پناهجویان یک کشتی نجات سرگردان را می‌پذیرند

 شش کشور اروپایی پناهجویان یک کشتی نجات سرگردان را می‌پذیرند

از حدود دو هفته پیش کشتی Open Arms با شماری پناهجوی نجات یافته در دریای مدیترانه سرگردان بوده است. اکنون آلمان و پنج عضو دیگر اتحادیه اروپا اعلام آمادگی کردهاند به سرنشینان این کشتی در کشور خود پناه دهند.
کشتی Open Arms با حدود ۱۵۰ پناهجویی که نجات داده از دو هفته پیش تا کنون اجازه پهلو گرفتن در هیچ یک از بندرهای اروپایی را دریافت نکرده و به اجبار در آبهای نزدیک بندر لامپدوزا لنگر انداخته است.
اکنون نخستوزیر ایتالیا، جوزپه کونته، در نامه سرگشادهای به وزیر کشور، ماتئو سالوینی، که متن آن پنجشنبه ۱۵ آگست (۲۴ اسد) در فیسبوک منتشر شد خبر داده که آلمان، فرانسه، اسپانیا، پرتگال، لوکزامبورگ و رومانی برای پذیرش پناهجویان نجات یافته اعلام آمادگی کردهاند.
خبرگزاری فرانسه به نقل از یک سخنگوی وزارت کشور آلمان گزارش داده که برلین از پذیرش مسئولیت درباره وضعیت پناهجویان نجات یافته شانه خالی نمیکند و درباره این مسئله مشغول رایزنی با کمیسیون اروپاست.
دولت اسپانیا نیز گفته حاضر به پذیرش تعدادی از پناهجویان خواهد بود مشروط به این که برای تقسیم ۱۴۷ سرنشین کشتی نجات، بین کشورهای عضو اتحادیه "یک راه حل مشترک اروپایی" وجود داشته باشد. اسپانیا میگوید اتحادیه اروپا باید برای مقابله با معضل مهاجران غیرقانونی به طور مشترک اقدام کند.
کشتی نجات Open Arms متعلق به یک شرکت اسپانیایی است و هنوز مجوز پهلو گرفتن در بندر لامپدوزا را دریافت نکرده است. از زمان قدرت گیری ائتلافی از حزب راستگرای لگا به رهبری سالوینی و جنبش پنج ستاره در ایتالیا، سیاستهای این کشور علیه پناهجویان سختگیرانهتر شده است.
در پیامی که روز پنجشنبه در صفحه توییتری این کشتی نجات منتشر شد سرنشینان آن فراریان "جهنم لیبی" معرفی شدهاند که از ۱۴ روز پیش تا کنون بر عرشه این شناور به سر میبرند بدون این که مکان امنی برای پیاده شدن داشته باشند.