صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اسرائیل فقط به یک نماینده مسلمان مجلس آمریکا اجـازه ورود می‌دهـد

اسرائیل فقط به یک نماینده مسلمان مجلس آمریکا  اجـازه ورود می‌دهـد

وزارت کشور اسرائیل میگوید بر خلاف اعلام قبلی، یکی از دو نماینده دموکرات مجلس آمریکا اجازه دارد وارد این کشور شود. وزارت خارجه اسرائیل یک روز قبل با سفر این دو سیاستمدار آمریکایی مخالفت کرده بود.
خبرگزاری آلمان روز جمعه ۱۶ آگست (۲۵ اسد) به نقل از وزارت کشور اسرائیل اعلام کرد که رشیده طلیب، سیاستمدار آمریکایی فلسطینیتبار، اجازه دارد برای دیدار با بستگانش در کرانه باختری رود اردن به این کشور سفر کند.
رشیده طلیب عضو حزب دموکرات و نماینده مجلس نمایندگان آمریکا از ایالت میشیگان است. طلیب پس از آنکه اسرائیل با سفر او و الهان عمر، نماینده سومالیاییتبار مجلس، مخالفت کرد، تقاضایی برای یک "سفر شخصی" به مقامات مسئول ارائه کرده بود.
اسرائیل علت مخالفت با سفر این دو سیاستمدار دموکرات آمریکا را پشتیبانی آنها از یک کارزار بینالمللی عنوان کرد که با شعار بایکوت، خودداری از سرمایهگذاری و تحریم اسرائیل فعالیت میکنند.
بر پایه قانونی که سال ۲۰۱۷ تصویب شد دولت اسرائیل میتواند مانع ورود حامیان و طرفداران این کارزار به این کشور شود. وزارت کشور میگوید رشیده طلیب متعهد شده که در مدت اقامت خود در اسرائیل از این کارزار پشتیبانی نکند.
تصمیم روز پنجشنبه دولت اسرائیل برای جلوگیری از سفر دو نماینده مسلمان مجلس آمریکا به این کشور با واکنشهای مخالف و موافق زیادی روبرو شد.
نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان، تصمیم اسرائیل را "ناامیدکننده" خوانده و از آن انتقاد کرده است. استنی هویر، رئیس اکثریت دموکرات در این مجلس نیز که به تازگی با هیئتی از نمایندگان دموکرات از اسرائیل بازدید کرده از تلآویو خواست در تصمیم خود در مورد دو همکارش تجدید نظر کند. الهان عمر، عضو حزب دموکرات و نماینده سومالیاییتبار از ایالت مینهسوتا که اسرائیل با سفرش به این کشور مخالفت کرد
الهان عمر در واکنش به تصمیم روز پنجشنبه تلآویو در مورد جلوگیری از سفرش، این اقدام را "توهین به ارزشهای دموکراتیک" خواند و نتانیاهو را متهم کرد که تسلیم فشارهای دونالد ترامپ شده است. طلیب نیز این تصمیم را نشانه ضعف خوانده است.