صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آمریکا خواستار توقیف مجدد نفتکش گریس ۱ شد

آمریکا خواستار توقیف مجدد نفتکش گریس ۱ شد

در پی شکایت دولت ایالات متحده دادگاهی در ایالت کلمبیا حکم به توقیف دوباره نفتکش حامل نفت ایران داد. نفتکش "گریس ۱" حدود ۴۰ روز توقیف بود و به رغم رای دادگاه جبلالطارق در مورد آزادی آن هنوز آبهای منطقه را ترک نکرده است.
ابر نفتکش گریس ۱ که دادگاه عالی جبلالطارق دو روز حکم به رفع توقیف آن داده بود هنوز آبهای این منطقه را ترک نکرده و آمریکا خواستار توقیف مجدد آن شده است.
وزارت دادگستری ایالات متحده نفتکش حامل نفت ایران را به همکاری با سپاه پاسداران و دخالت در پولشویی و حمایت از تروریسم متهم کرده است . آمریکا حدود چهار ماه پیش سپاه پاسداران را در فهرست "سازمانهای تروریستی خارجی" قرار داد.
نفتکش گریس ۱ چهارم جولای به ظن حمل نفت به سوریه و نقض تحریمهای اتحادیه اروپا توسط ناوگان دریایی جبلالطارق و با همکاری تفنگداران نیروی دریایی بریتانیا توقیف شده بود. جمهوری اسلامی ادعا میکند این نفتکش قصد تخلیله بار خود در سوریه را نداشته اما در مورد مقصد آن نیز تا کنون خبر دقیقی منتشر نکرده است.
نفتکش حامل نفت ایران ظاهرا متعلق به یک شرکت مستقر در سنگاپور است و پیش از توقیف با پرچم پاناما فعالیت میکرد. جلیل اسلامی، معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی روز پنجشنبه به خبرگزاری مهر گفت: «بر اساس اعلام مالک این نفتکش، مقصد گریس ۱، بنادر دریای مدیترانه خواهد بود.»