صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۹ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ده‌ها هزار پناهجوی سوری باید استانبول را ترک کنند

ده‌ها هزار پناهجوی سوری باید استانبول را ترک کنند

فرمانداری استانبول به هزاران پناهجوی سوری فرصت داده تا آن شهر را ترک کنند. اکنون که این مهلت پایان یافته، وضعیت هزاران شهروند سوری در ترکیه ناروشن است. سوریه تا حدی از جنگ و خشونت فاصله گرفته اما هنوز از امنیت خبری نیست.
هزاران پناهجوی سوری در ترکیه در اندوه و پریشانی به سر میبرند. پیش از مناطق دیگر، فرمانداری استانبول به گروه بزرگی از آنها مهلت داده که هرچه زودتر آن شهر را ترک کنند.
فرمانداری استانبول در اواخر ماه ژوئيه به شهروندان سوری بدون ثبتنام قانونی ابلاغ کرد که باید تا بیستم اوت از آن شهر بروند و گرنه به زور به مناطقی که در آنها ثبت شدهاند، اعزام خواهند شد.
از آن زمان هزاران سوری در پریشانی و بلاتکلیفی به سر میبرند. زیرا نه قصد دارند به مناطق دیگر بروند و نه میخواهند به کشور خود مراجعت کنند.
به گفته کارشناسان این فرمان حدود ۳۰۰ هزار شهروند سوری را شامل می‌‌شود. عده زیادی از پناهجویان در اماکن دیگر ثبت نام شده، اما از فشار شرایط به استانبول پناه آوردهاند، زیرا این شهر امکان زندگی بهتر است.
جمعیتها و انجمنهایی که به نمایندگی از پناهجویان سوری سخن میگویند امیدوار هستند که فرمانداری استانبول در تصمیم خود تجدیدنظر کند، اما هنوز وضعیت ناروشن است. سوریها نگران هستند که تخلف آنها از امریه فرمانداری استانبول برای آنها پیامدهای حقوقی ناگواری داشته باشد.