صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۸ سنبله ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

گفت‌وگوی ترامپ و مکرون بر سر امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز

گفت‌وگوی ترامپ و مکرون  بر سر امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز

دونالد ترامپ و امانوئل مکرون بر سر مناقشه اتمی تحریمها علیه ایران و همچنین تامین امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز گفتوگو کردند. رئيس جمهوری آمریکا صراحتا لغو تحریمهای ایران در شرایط کنونی را رد کرد.
همزمان با ارسال نامه محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به فدریکا موگرینی، هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران، دونالد ترامپ، رئيس جمهوری آمریکا با همتای فرانسوی خود، امانوئل مکرون تماسی تلفنی داشته است.
رسانههای آمریکا اعلام کردهاند که ترامپ در این تماس تلفنی صراحتا به امانوئل مکرون گفته است که آمریکا در شرایط کنونی حاضر به لغو تحریمهای پیش بینی شده علیه ایران نیست.
پیش از آن نیز، برایان هوک، رئيس گروه اقدام ایران در وزارت امور خارجه آمریکا رسما اعلام کرده بود که سیاست فشارهای حداکثری علیه ایران همچنان به قوت خود باقی است و آمریکا برنامهای برای قائل شدن معافیت خرید نفت از ایران ندارد.
موضوع ماموریت بینالمللی تامین امنیت کشتیرانی در آبهای خلیج فارس و تنگه هرمز نیز از دیگر مسائل مورد گفتوگوی تلفنی ترامپ و مکرون بوده است. فرانسه از جمله کشورهای اروپایی است که حاضر به مشارکت در ناوگان دریایی خلیج فارس تحت فرماندهی آمریکا نشده است. در همین رابطه و برای هماهنگ کردن سیاستهای دو کشور در عرصه تامین امنیت کشتیرانی و تردد آزاد نفتکشها در خلیج فارس، مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا به فرانسه سفر کرده است.