صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۱۸ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

شکست مجدد بوریس جانسون برای برگزاری انتخابات زودهنگام

شکست مجدد بوریس جانسون برای برگزاری انتخابات زودهنگام

نمایندگان پارلمان بریتانیا همزمان با شروع تعلیق پنج هفته ای کار این مجلس، بار دیگر درخواست دولت برای برگزاری انتخابات زودهنگام را رد کرده اند.
در مجموع ۲۹۳ نماینده به طرح نخست وزیر برای انتخابات فوری رای دادند که خیلی از کمتر از آرای لازم برای تصویب آن بود.
پیشتر نمایندگان تایید کردند که از درخواست دولت برای برگزاری انتخابات در روز ۱۵ اکتبر حمایت نمی کنند، و پافشاری کردند قانونی که خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا را مسدود می کند باید اجرا شود.
نمایندگان به بوریس جانسون هشدار داده اند در صورت سرپیچی از اجرای این قانون ممکن است با شکایت حقوقی مواجه شود.
اعضای کابینه آقای جانسون که به تازگی نخست وزیر شده این قانون را "بی مایه" توصیف کرده اند و در برابر اجرای آن مقاومت نشان داده اند.
قوانین بریتانیا در حال حاضر تصریح می کند که این کشور باید تا روز ۳۱ اکتبر اتحادیه اروپا را ترک کند، صرف نظر از اینکه برای خروج توافقی با بروکسل امضا شده باشد یا نه.
اما مصوبه تازه، این قانون را تغییر می دهد و نخست وزیر را وادار می کند برگزیت را تا ۳۱ جنوری ۲۰۲۰ عقب بیاندازد مگر آنکه تا روز ۱۹ اکتبر یک توافق - یا خروجی بدون توافق - از سوی نمایندگان تصویب شود.
لورا کونسبرگ ادیتور اخبار سیاسی بی بی سی می گوید که هرچند دفتر نخست وزیر پافشاری می کند قصد شکستن این قانون تازه را ندارد، اما مشغول تلاش برای یافتن راه هایی برای دور زدن آن است.