صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۵ دلو ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ایران: آماده امضای «پیمان عدم تعرض» با همسایگان هستیم

ایران: آماده امضای «پیمان عدم تعرض» با همسایگان هستیم

شماری از مقامات آمریکایی ایران را به دست داشتن در حملات پهپادی اخیر به تاسیسأت نفتی عربستان متهم کردهاند. وزارتخارجه ایران میگوید این اتهام بیاساس است و ایران آماده گفتگو با کشورهای منطقه است.
عباس موسوی، سخنگوی وزارتخارجه ایران اتهام دستداشتن این کشور در حملات اخیر به تأسیسات نفتی عربستان را "بیاساس" خواند.
موسوی در نشست خبری دوشنبه ۲۵ سنبله (۱۶ سپتمبر) گفت: «جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است که از مردم یمن و حقوق آنها دفاع میکند ولی اینکه این گونه اقدامات دفاعی به ایران نسبت داده شود، در راستای دروغ حداکثری است که در ادامه ناکامیهایشان است.»
شورشیان حوثی یمن که مورد حمایت جمهوری اسلامی هستند، میگوید شنبه ۲۳ سنبله (۱۴ سپتمبر) با ۱۰ پهپاد به تاسیسأت نفتی عربستان حمله کردهاند. به نقل از وزارت داخله عربستان تاسیسات نفتی بقیق و خریص متعلق به شرکت آرامکو هدف حمله قرار گرفتند.
در پی این حملات، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «در شرایطی که سخن از تنشزدایی میرود، ایران در یک حمله بیسابقه تامین انرژی جهان را هدف قرار داده است. هیچ سند و مدرکی دال بر آنکه این حملات از یمن صورت گرفته باشد، در دست نیست». شماری از مقامات آمریکایی که نامشان منتشر نشده، احتمال انجام این حملات توسط شبهنظامیان حوثی را مورد شک و تردید قرار دادند. دونالد ترامپ رئیسجمهور آمریکا هم تأکید کرده که این کشور آماده "اقدام علیه عاملان این حملات است".