صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۵ قوس ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

دبیرکل ناتو، ترکیه را به «خویشتن‌داری» فرا خواند

دبیرکل ناتو، ترکیه را  به «خویشتن‌داری» فرا خواند

دبیرکل ناتو در سومین روز عملیات ارتش ترکیه در شمال سوریه به این کشور سفر کرد. واکنشهای جهانی به عملیات نظامی ترکیه در سوریه ادامه دارد. در حمله به شهرهای ترکیه ۷۷ نفر زخمی و ۹ نفر کشته شدند.
ینساستولتنبرگ روز جمعه ۱۹ میزان (۱۱ اکتبر) در استانبول با مولود چاووشاوغلو، وزیر خارجه ترکیه، دیدار کرد. استولتنبرگ برای رایزنی با مقامات ترکیه درباره عملیات ارتش این کشور در شمال سوریه به استانبول سفر کرده و قرار است با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نیز ملاقات کند.
استولتنبرگ ضمن فراخواندن ترکیه به "خویشتنداری" گفته است که ناتو "نگرانیهای موجه ترکیه" را درک میکند.
چاووشاوغلو در دیدار با دبیرکل ناتو صریحا خواستار همبستگی اعضای ناتو با این کشور شد و گفت اعلام همبستگی از سوی متحدان ترکیه در ناتو "حق طبیعی و قانونی" این کشور است. وزیر خارجه ترکیه در ادامه افزود، گفتن این که "نگرانیهای مشروع ترکیه را درک میکنیم"، کافی نیست.
وزیر خارجه ترکیه خطاب به استولتنبرگ گفت: «در تمام مذاکرات همه نگرانیهای امنیتی ترکیه را به جا و مشروع میدانند. وقتی این نگرانیهای ما مشروع است پس مبارزه با گروههای تروریستی حق مسلم ماست.»
ینس استولتنبرگ هم در گفتگو با چاووشاوغلو تاکید کرد: «هیچ کشور عضو ناتو به اندازه ترکیه از تروریسم آسیب ندیده است».
او همچنین درباره زندانیان داعشی در مناطق عملیاتی ترکیه در شمال سوریه خاطرنشان کرد: «باید راه حلی برای باقی ماندن جنگجویان زندانی داعش در سوریه پیدا کرد».
خبرگزاری آناتولی از قول استولتنبرگ نوشته است که متحدان ناتو از ترکیه حمایت خواهند کرد و ترکیه برای همه اعضای پیمان ناتو "در خط مقدم یک مبارزه مهم" قرار گرفته است. واکنشهای جهانی به عملیات ارتش ترکیه در شمال سوریه ادامه دارد.
ترکیه قبلا اعلام کرده بود که درباره عملیات خود در شمال سوریه با ولادیمیر پوتین رایزنی کرده است. روسیه بعد از آغاز عملیات ترکیه ایده "گفتوگو میان آنکارا و دمشق" را مطرح کرد. اما ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز جمعه ۱۹میزان درباره احتمال فرار اعضای داعش از منطقه عملیاتی ترکیه در شمال سوریه هشدار داد و گفت که عملیات ترکیه در سوریه خطر داعش را احیا میکند. بسیاری از کشورهای جهان از جمله کشورهای اروپایی اقدام ترکیه را محکوم کردند و خواستار توقف عملیات نظامی ارتش ترکیه در خاک سوریه شدند.
اما واکنش به عملیات ترکیه در سوریه در میان کشورهای اسلامی متفاوت بوده است. عربستان و مصر به شدت آن را محکوم کردند. اما به نوشته رسانههای ترکیه قطر و جمهوری آذربایجان از عملیات ارتش ترکیه در شمال سوریه حمایت کردهاند.
خبرگزاری آناتولی ترکیه از تماس تلفنی خلوصی آکار وزیر دفاع  ترکیه و خالد بن حمد العطیه وزیر دفاع قطر خبر داده است. آناتولی نوشته است که وزیر دفاع قطر در این تماس تلفنی حمایت کشورش از عملیات ارتش ترکیه را اعلام کرده است.
وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان هم روز جمعه ۱۹ میزان ضمن پشتیبانی از عملیات ترکیه اعلام کرد: «مطمئن هستیم که عملیات ترکیه در سوریه به صلح و ثبات کمک خواهد کرد.»