صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۷ ثور ۱۴۰۰

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

توافق اولیه آمریکا و چین در مذاکرات تجارتی

توافق اولیه آمریکا و چین در مذاکرات تجارتی

ترامپ از دستیابی به توافقی اولیه و مهم درباره اختلاف تجارتی با چین خبر داد. او پس از دیدار با لیو هی، معاون نخست وزیر چین اعلام کرد که چینیها محصولات کشاورزی به ارزش ۴۰ تا ۵۰ میلیارد دالر از آمریکا خریداری خواهند کرد.
دونالد ترامپ روز جمعه ۱۹ میزان (۱۱ اکتبر)پس از ملاقات با لیو هی، معاون نخست وزیر چین در کاخ سفید اعلام کرد که دو طرف در مرحله نخست مذاکرات تجاری به توافق مهمی دست یافتند. آمریکا و چین بر سر ثبت مالکیت معنوی فرآوردهها، مسائل ارزی و خدمات مالی به توافق رسیدند. همچنین چین متعهد شده است محصولات کشاورزی به ارزش ۴۰ تا ۵۰ میلیارد دالر از آمریکا بخرد.
به گفته ترامپ، بعد از امضای توافقنامه مرحله اول مذاکرات، "مرحله دوم" آغاز خواهد شد. رئیس جمهوری آمریکا همچنین تاکید کرد که "توافق حاصل شده برای هر دو کشورعالی است".
در مذاکرات ترامپ با معاون نخست وزیر چین درباره شرکت چینی هواوی نیز صحبت شده است. هواوی در لیست سیاه ایالات متحده قرار دارد و یکی از بزرگترین موارد اختلاف تجارتی میان چین و آمریکا محسوب میشود.
آمریکا تعرفههای گمرکی محصولات چینی را افزایش نمیدهد
استیون منوچین، وزیر دارایی آمریکا خبر داد که تعرفههای گمرکی کالاهای چینی که قرار بود هفته آینده وضع شود اجرایی نمیشود. طبق برنامههای قبلی قرار بود که از روز سهشنبه ۱۵ اکتبر تعرفه گمرکی کالاهای چینی به ارزش ۲۵۰ میلیارد دالر افزایش یابد.
لیو هی، مذاکرهکننده ارشد چینی هم ضمن ابراز خوشحالی تأیید کرده است که "پیشرفت قابل توجهی در بسیاری از زمینهها" حاصل شده است.
دو اقتصاد بزرگ جهان ۱۵ ماه است که با وضع کردن تعرفههای گمرکی بر محصولات عملا یک جنگ تجارتی را آغاز کردند. این مسئله بر اقتصاد جهانی نیز تاثیر منفی گذاشت و رشد اقتصاد جهانی را کند کرد.
دلیل اصلی اختلاف تجارتی چین و آمریکا این بوده است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از تراز تجارتی میان چین و آمریکا ابراز ناخرسندی کرده بود. ترامپ بارها گفته است که صادرات چین به آمریکا بیش از حد زیاد است، درحالیکه واردات این کشور از آمریکا بسیار کم است و این شکاف فزاینده دیگر قابل قبول نیست.
حال طرفین در مرحله نخست مذاکرات توافق کردهاند. پیشرفت در مذاکرات آمریکا و چین نامنتظره بود، چونکه پیش از آغاز مذاکرات در روز پنجشنبه ۱۸ میزان کسی انتظار نتیجهبخش بودن این مذاکرات را نداشت. براساس گزارشهای روزنامه "South China Morning Post "  مذاکرات اولیه در مورد موضوعات کلیدی بین چین و آمریکا پیشرفتی نداشته است.