صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۷ ثور ۱۴۰۰

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

۸۰۰ هوادار داعش از کمپ‌های تحت کنترل کردها گریختند

 ۸۰۰ هوادار داعش از کمپ‌های تحت کنترل کردها گریختند

بیش از ۸۰۰ داعشی از کمپ‌‌ "عین عیسی" که تحت کنترل شبهنظامیان کرد سوریه قرار دارد فرار کردهاند. ترامپ گفته است که مسئولیت حفاظت از زندانیان داعش بر عهده ترکیه است.
خبرگزاری فرانسه روز یکشنبه ۲۱ میزان (۱۳ اکتبر) به نقل از نیروهای محلی کردهای سوریه گزارش داد که بیش از ۸۰۰ نفر از افراد داعشی بعد از حمله جنگندههای ترکیه به همراه  زن و فرزندان خود از اردوگاه "عین عیسی" که توسط نیروهای کرد در شمال سوریه محافظت میشد، گریختهاند.
در کمپهای تحت کنترل نیروهای کرد سوریه بیش از ۱۲ هزار خارجی هوادار داعش و خانوادههای آنان نگهداری میشوند. حدود هشت هزار نفر از آنان کودک هستند و چهار هزار نفر نیز "زنان داعشی" هستند.
علاوه بر آن بیش از ۱۲ هزار تن از جنگجویان داعش نیز در زندانهای نیروهای کرد سوری به سر میبرند که بیش از سه هزار تن از آنان خارجی هستند و از ۵۴ کشور گوناگون به داعش پیوستهاند.
بسیاری از کشورهای اروپایی تاکنون امکان بازگشت شهروندان خود را که به صفوف داعش پیوسته بودند، فراهم نکردهاند.
شبهنظامیان کرد که زندانها و کمپهای افراد داعشی را تحت کنترل دارند بارها به اتحادیه اروپا هشدار دادهاند که در صورت ادامه حمله ترکیه به شمال سوریه امکان فرار زندانیان داعش وجود دارد.
دونالد ترامپ هم بارها از کشورهای اروپایی خواسته که شهروندان خود را از شمال سوریه تحویل بگیرند.
ترامپ : ترکیه برای حفاطت از داعشیها مسئول است.
بعد از آغاز عملیات ارتش ترکیه در شمال سوریه دونالد ترامپ بارها تاکید کرد که ترکیه مسئولیت و وظیفه نگهداری زندانیان داعش را بر عهده گرفته است.
ترامپ، شامگاه شنبه ۲۰ میزان (۱۲ اکتبر) در یک سخنرانی در برابر هوادارانش در واشنگتن بار دیگر به ترکیه درباره فرار افراد داعش در منطقه عملیاتی ارتش این کشور هشدارداد و گفت اگر ترکیه به وظایف خود در این باره عمل نکند تحریمهای سنگین و سختی علیه این کشور وضع خواهد شد. دونالد ترامپ گفت که وظیفه ترکیه دفاع از اقلیتهای دینی و محافظت و نگهداری از زندانیان داعش است.
دونالد ترامپ در قسمت دیگری از سخنرانی خود به شبهنظامیان کرد هم توصیه کرد که از مناطق مرزی ترکیه با سوریه عقبنشینی کنند. ترامپ آشکارا خطاب به گروههای کرد گفت: «شما اگر هواپیما ندارید مقابله با نیرویی که هواپیما دارد مشکل است.»
ترامپ درباره خروج سربازان آمریکایی از شمال سوریه نیز گفت: «کردها مایلند تا عمق ۳۰ کیلومتری از مرز با ترکیه عقبنشینی کنند. این چیز خوبی است.»
اردوغان: محافظت از زندانیان داعش را برعهده میگیریم
حامی آکسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه، در مورد سرنوشت زندانیان داعش و خانوادههای آنها در سوریه گفت که "تلاش خواهد شد آنها در مناطق دور از نفوذ تروریستها در داخل سوریه نگهداری شوند".
سخنگوی وزارت خارجه ترکیه تاکید کرد که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در آخرین مکالمه تلفنی خود با دونالد ترامپ گفته است که در نتیجه عملیات موسوم به "چشمه صلح"، ترکیه نظارت بر عناصر داعش و همچنین خانوادههایشان که در اردوگاههایی در این منطقه هستند، برعهده خواهد گرفت.
آکسوی تاکید کرد که ترکیه آماده همکاری با کشورهایی است که شهروندان آنها در زندانهای داعش در سوریه هستند.
سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه همچنین گفت که راه حل مناسب برای معضل زندانیان داعش و تروریستهای خارجی و خانوادههای آنها که در سوریه نگه داشته میشوند این است که آنها به کشورهای مبدا بازگردانده شوند و تحت پیگرد قانونی و توانبخشی قرار گیرند.