صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۵ قوس ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

فرانسه صادرات اسلحه به ترکیه را قطع کرد

فرانسه صادرات اسلحه به ترکیه را قطع کرد

فرانسه صادرات سلاح به ترکیه را قطع کرد و بعد از آلمان، هالند، ناروی و فنلند پنجمین کشور اروپایی است که دیگر جنگافزاری به ترکیه نمیفروشد. این تصمیم فرانسه در اعتراض به عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه اتخاذ شده است.
ارتش ترکیه که به عملیات گسترده خود تحت عنوان "چشمه صلح" در شمال شرقی سوریه ادامه میدهد، انتقادهای بینالمللی را برانگیخته است. واکنشها به این اقدام ترکیه در سطوح مختلف، از جمله قطع صادرات اسلحه به این کشور، ادامه دارد.
بعد از هالند، ناروی، فنلند و آلمان اکنون فرانسه پنجمین کشور  اروپاست که فروش سلاح به ترکیه را قطع کرده است.
وزارت امور خارجه و دفاع فرانسه در بیانیهای مشترک اعلام كردند كه تمامی پروژههای صادراتی مربوط به تسلیحات که در عملیات ارتش ترکیه در سوریه به کار برده میشوند فورا قطع خواهد شد.
شورای وزیران خارجه اتحادیه اروپا نیز قرار است روز دوشنبه ۱۴ اکتبر در لوکزامبورگ جلسه تشکیل دهد و درباره موضع هماهنگ اروپا در قبال ترکیه تصمیمگیری کند.
پیش از این هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان اعلام کرده بود که دولت این کشور برای فروش تجهیزاتی که میتوانند در حمله ارتش ترکیه به شمال سوریه مورد استفاده قرار گیرند مجوز صادر نمیکند.
به گفته هایکو ماس، دولت آلمان از سال ۲۰۱۶ و به خصوص پس از عملیات نظامی ارتش ترکیه در منطقه عفرین در شمال شرق سوریه، محدودیتهای زیادی برای صادرات جنگافزار به این کشور اعمال کرده ولی صدور تجهیزات نظامی به ترکیه تا کنون به طور کامل متوقف نشده است.
هالند نیز روز جمعه ۱۱ اکتبر خبر داد كه صدور تجهیزات نظامی به ترکیه به حالت تعلیق در خواهد آمد. فنلند و ناروی نیز پیشتر اعلام کرده بودند که صادرات اسلحه به ترکیه را متوقف میکنند.
اما با وجود این فشارها عملیات ارتش ترکیه در شمال شرقی سوریه ادامه دارد.
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفته است که ترکیه میتواند ۶۵ درصد نیازهای خود در زمینه صنایع دفاعی را تولید کند.
رسانههای ترکیه گزارش دادند که ترکیه خود در فهرست ۱۵ کشور صادرکننده اسلحه در جهان قرار گرفته است.
بر اساس آمار انجمن صادرکنندگان صنایع نظامی ترکیه، این کشور در سال گذشته برای نخستین بار ۲ میلیارد و ۳۵ میلیون و ۳۳۴ هزار دالر ادوات و تجهیزات رزمی به خارج صادر کرده است.