صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۵ قوس ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ارتش سوریه وارد شهر کردنشین تل‌تمر شد

ارتش سوریه وارد شهر کردنشین تل‌تمر شد

رسانه رسمی حکومت سوریه اعلام کرد که ساعاتی پس از توافق با نیروهای کرد، نیروهای نظامی ارتش این کشور وارد شهر تل تمر در شمال شرق سوریه شدهاند.
شهر تل تمر تا پیش از این تحت کنترل دولت محلی شمال سوریه تحت هدایت کردها قرار داشت. نیروهای نظامی ارتش سوریه با ورود به این شهر در محدوده توپخانه ارتش ترکیه قرار گرفتهاند.
کردهای سوریه می گویند که دولت این کشور با اعزام ارتش به مرز شمالی برای جلوگیری از عملیات تهاجمی ترکیه علیه آنها موافقت کرده است.
بدران جیا کرد یکی از مقامات ارش دولت خودگران شمال شرقی سوریه به رویترز گفت: "بعد از اینکه آمریکاییها از منطقه رفتند و به حمله ترکیه چراغ سبز نشان دادند، ما مجبور شدیم به سراغ گزینههای دیگر برویم که گفتگو با دمشق و مسکو بود، برای پیدا کردن راه حل و جلوگیری از حملات ترکیه." . "این توافق اولیه، یک توافق نظامی است، در باره جنبه سیاسی آن گفتگو نشده که در مراحل بعدی مطرح میشود." اما ایلنور چویک یکی از مشاوران ارشد رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به بیبیسی گفت چنین توافقی صورت نگرفته و ارتش سوریه هم در مرز با ترکیه حضور ندارد.
او گفت: "اگر آنها جایی در منطقه باشند جنوب مرز ترکیه و بیرون منطقه امن ما خواهد بود.
ما داریم یک منطقه امن در داخل سوریه ایجاد میکنیم، به عمق سی کیلومتر و در طول مرز ترکیه. بنابراین آنچه ما الان میبینیم این است که آنها میخواهند با تروریستهای کرد یعنی یگانهای مدافع خلق و حزب اتحاد دموکراتیک سوریه به توافق برسند، اما در حال حاضر همه اینها شایعه است. ما تحرک نیرو نمیبینیم. آنها در مرز نیستند. ما در مرز هستیم."
وی همچنین گفت که خواستار برگزاری نشستی با آمریکا برای ایجاد یک نیروی مشترک بر علیه حکومت دولت اسلامی موسوم به داعش است.