صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۵ قوس ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

قیس سعید به‌عنوان رئیس جمهور جدید تونس انتخاب شد

قیس سعید به‌عنوان رئیس جمهور جدید تونس انتخاب شد

نظرسنجیها حکایت از پیروزی قیس سعید در انتخابات ریاست جمهوری تونس دارند. استاد محافظهکار دانشگاه به عنوان کاندید مستقل پا به کارزار انتخاباتی گذاشته بود. قیس سعید با کسب بیش از ۷۰ درصد آرا در انتخابات پیروز شده است.
دموکراسی نوپای تونس در برابر یک تحول بزرگ قرار دارد. در کمتر از چند هفته، مردم تونس به پای صندوقهای رای رفتند تا پارلمان و همچنین رئیس جمهور این کشور را انتخاب کنند. دولت حاکم تونس، بازنده اصلی این انتخابات است. حتی پیش از شروع دور دوم انتخابات ریاست جمهوری  شکست حزب حاکم این کشور آشکار شده بود.
رئیس جمهور جدید تونس، قیس سعید نام دارد. این استاد بازنشسته رشته حقوق به عنوان کاندید مستقل در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده بود. بر اساس نتایج اعلام شده از سوی مرکز نظرسنجی امرهود، قیس سعید موفق به کسب ۷۲ و نیم درصد از آرا شده است.
موسسه نظرسنجی زیگما، موفقیت او را حدود ۷۷ درصد اعلام کرده است. به این ترتیب، رقیب انتخاباتی او، نبیل قروی، ناگزیر تن به شکستی سنگین داده است. گفته میشود که نتایج رسمی انتخابات دور دوم ریاست جمهوری تونس ظرف دو روز آینده اعلام خواهد شد.
رای جوانان تونس به سعید
هزاران نفر از مردم تونس پس از پایان انتخابات به خیابانها آمدند تا پیروزی قیس سعید را جشن بگیرند. مردم در تونس، پایتخت این کشور، اقدام به آتشبازی و همچنین بوقزدن ممتد خودروها نمودند.
قیس سعید در یک سخنرانی کوتاه از حمایت و پشتیبانی جوانان این کشور تشکر کرد. او از آغاز فصل جدیدی در تاریخ تونس سخن گفت.
بر اساس نظرسنجیها حدود ۹۰ درصد از جوانان بین ۱۸ تا ۲۵ سال، رای خود را به قیس سعید دادهاند. سعید گفت: «پروژه ما بر رکن آزادی استوار است. زمان سرسپردگی فرارسیده است.»
اعتراض نبیل قروی
نبیل قروی، رقیب انتخاباتی قیس سعید که به اتهام پولشویی و فساد مالی به زندان افتاده بود، روز چهارشنبه نهم اکتبر از زندان آزاد شد. او مدعی شده است که برای شرکت در کارزار انتخاباتی فرصت بسیار اندکی در اختیار داشته است.
نبیل قروی و قیس سعید روز جمعه ۱۲ اکتبر در یک مناظره تلویزیونی در برابر هم ظاهر شدند. قروی اتهامات وارده درباره پولشویی و فساد مالی را بی اساس خوانده و آن را بخشی از ترفندهای انتخاباتی مخالفان خود ارزیابی کرده است. قروی پروندهسازی علیه خود را اقدامی با "انگیزههای سیاسی" خوانده است.
اصلاح سیستم انتخاباتی و قانون اساسی
قیس سعید بر آن است تا با تغییر قانون اساسی تونس، سیستم انتخاباتی این کشور را تغییر دهد. قیس سعید حقوقدان و آشنا با مسائل ناظر بر قانون اساسی است، اما تجربه زمامداری ندارد.
او در سخنرانیهای انتخاباتی خود به مردم تونس وعده داده بود که در صورت پیروزی هم علیه فساد مالی پیکار خواهد کرد و هم دست به اصلاح اساسی قانون اساسی و قانون انتخابات این کشور خواهد زد.
او خواستار برپایی یک سامانه سیاسی نامتمرکز است و مایل است تا به نهادهای محلی آزادی عمل بیشتری بدهد.
از سوی دیگر، قیس سعید در شمار نیروهای محافظهکار تونس است و از جمله از مخالفان سرسخت همجنسگرایی و نیز احیای مجازات اعدام است. در تونس، همجنسگرایی مجازات زندان در پی دارد.
در همین رابطه، او از پشتیبانی حزب میانهرو و اسلامگرای نهضت برخوردار بوده است. حزب نهضت در انتخابات پارلمانی موفق به کسب بیشترین میزان کرسیها شده بود. اما این حزب برای تشکیل دولت نیاز به ائتلاف با احزاب دیگر دارد.
تونس یگانه کشور عربی است که پس از بهار عربی در سال ۲۰۱۱ اقدام به اصلاحات دموکراتیک جامعی در سطح کشور کرده است. این کشور با مشکلات اقتصادی عدیدهای و از جمله با مشکل بیکاری گسترده دست و پنجه نرم میکند.
نارضایتی در بین مردم تونس در حال افزایش است. همین نارضایتی باعث آن شده بود که در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری در تونس، تنها ۴۵ درصد از واجدین حق رای به پای صندوقها بروند.