صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۱ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آمریکا قصد خود برای خروج از توافق پاریس را به اطلاع سازمان ملل رساند

آمریکا قصد خود برای خروج از توافق پاریس را به اطلاع سازمان ملل رساند

دولت آمریکا رسما سازمان ملل متحد را از قصد خود برای خروج از توافق اقلیمی پاریس مطلع کرده است.
با تسلیم اطلاعیه دولت آمریکا فرآیند یک ساله خروج از این توافق شروع می شود به طوری که یک روز بعد از انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا تکمیل خواهد شد.
این توافق را ۱۸۸ کشور برای مقابله با تغییرات اقلیمی امضا کرده اند. مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا ماه پیش با اعلام قصد آمریکا در این زمینه گفت که توافق پاریس "بار اقتصادی غیرعادلانه ای" بر دوش آمریکا می گذارد. براساس توافق پاریس آمریکا و ۱۸۷ کشور دیگر متعهد می شدند میزان افزایش دما را نسبت به دوران ماقبل صنعتی زیر دو درجه سانتیگراد نگاه دارند و حتی برای محدود کردن آن به ۱.۵ درجه بکوشند.
با تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای خروج از این توافق، آمریکا تنها کشوری خواهد بود که به آن پایبند نیست. گزارشی که در دسامبر ۲۰۱۸ از سوی موسسه امور بین المللی و اروپایی صادر شد ارزیابی می کرد که تصمیم آقای ترامپ "صدمه ای واقعی" به توافق پاریس می زند و "بهانه اخلاقی و سیاسی لازم" برای شانه کردن از این توافق را برای سایرین فراهم می کند.
روی خط مراکش؛ ترامپ چقدر یک تهدید اقلیمی است؟
این گزارش روسیه و ترکیه را مثال می زد که علیرغم امضای توافق پاریس از تصویب آن در سطح ملی خودداری کرده اند.
آمریکا پیش از این امکان خارج شدن از توافق را نداشت و در واقع در اولین فرصت ممکن براساس مفاد توافق در این جهت گام برمی دارد. دانشمندان و فعالان محیط زیست نگران تاثیر خروج آمریکا از توافق هستند. دولت ترامپ سیاستی را دنبال کرده است که منتقدان آن را "تعقیب و تخریب" قوانین زیست محیطی آمریکا می دانند. آقای ترامپ قول داده آمریکا را از نظر تولید انرژی به یک ابرقدرت تبدیل کند و در سه سال اخیر در جهت حذف یا محدود کردن رشته ای از مقررات زیست محیطی گام برداشته تا از هزینه تولید گاز، نفت و زغال بکاهد.او طرح های پاکسازی محیط زیست که در دوران باراک اوباما اعمال شده بود را جنگ علیه انرژی می خواند.آمریکا در حال حاضر مسئول ۱۵ درصد تولید دی اکسید کربن جهان است اما در عین حال یک منبع مهم مالی و فنی برای کشورهای درحال توسعه که برای مقابله با گرمایش تلاش می کنند به حساب می آید.