صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۸ سنبله ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سفیر پیشین آمریکا در اوکراین احساس ناامنی می‌کند

سفیر پیشین آمریکا در اوکراین احساس ناامنی می‌کند

انتشار متن مربوط به استماع شاهدان در ارتباط با پرونده اوکراین، بخشی از سیاست خارجی پنهان دولت ترامپ را آشکار کرده است. ماری یووانوویچ، سفیر پیشین آمریکا در اوکراین از تبلیغات مخرب طرفداران ترامپ علیه خود سخن گفته است.
به دنبال رایگیری بر سر تحقیقات استیضاح در مجلس نمایندگان، اکنون نمایندگان دموکرات میتوانند بهرغم توصیه نمایندگان جمهوریخواه، متن صورتجلسات پرسش و پاسخ از شاهدان در پرونده اوکراین را منتشر کنند.
تا کنون متن دو صورتجلسه استماع  از شاهدان در ارتباط با تلاشهای ترامپ برای آسیب رساندن به حیثیت جو بایدن، کاندیدای حزب دموکرات و رقیب اصلی او در انتخابات سال ۲۰۲۰ ریاست جمهوری آمریکا، منتشر شده است.
سایت خبری "تاگسشاو" وابسته به شبکه یک تلویزیون آلمان روز سهشنبه ۱۴ عقرب (پنجم نوامبر) با انتشار گزارشی از واشنگتن نگاهی داشته است به آخرین تحولات ناظر بر تحقیقات اسیتضاح در کارگروه امنیتی مجلس نمایندگان آمریکا.
آدام شیف، رئیس کارگروه مسائل امنیتی در مجلس نمایندگان آمریکا درباره انتشار متن نخستین استماع یکی از شاهدان مربوط به پرونده اوکراین گفته است: «اکنون مردم آمریکا خودشان میتوانند قضاوت کنند.»
انتشار صورتجلسات مربوط به تحقیقات استیضاح و بهویژه متن استماع نمایندگان کنگره از شاهدان پرونده اوکراین منجر به افزایش فشار بر دونالد ترامپ شده است.
در همین رابطه، ماری یووانوویچ، سفیر پیشین آمریکا در اوکراین پس از پاسخ دادن به پرسش نمایندگان کنگره از به راه افتادن یک کارزار "کثیف تبلیغاتی" علیه خود خبر داده است.
او گفته است که سرنخ این تبلیغات رسانهای مسموم علیه او در دست رودی جولیانی، وکیل شخصی دونالد ترامپ و شماری از بازرگانان اوکراینی است. او گفته است که برخی از مسئولان دولت اوکراین به او هشدار دادهاند که کاخ سفید و جولیانی برنامههایی برای آسیب رساندن به حیثیت او دارند. سفیر پیشین آمریکا در اوکراین در جلسه پرسش و پاسخ خود در برابر نمایندگان کارگروه امنیتی مجلس نمایندگان گفته بود که او هرگز از همکاران خود در سفارت آمریکا در اوکراین نخواسته است، دستورهای رئیس جمهوری آمریکا را نادیده بگیرند.
نشانههایی از وجود یک سیاست خارجی پنهان
در پی انتشار متن دومین جلسه استماع کنگره از شاهدان پرونده اوکراین، تردیدها درباره پیشبرد یک سیاست خارجی پنهان از سوی جولیانی و ترامپ تقویت شده است. در جلسه دوم، مایکل مککینلی، یکی از مشاوران ارشد مایک پمپئو در وزارت امور خارجه به پرسشهای نمایندگان پاسخ گفته است. مککینلی گفته است که او بارها از مایک پمپئو خواسته تا از ماری یووانوویچ در برابر تبلیغات و اقدامات مخرب جولیانی دفاع و حمایت کند. اما مایک پمپئو هیچ اقدامی در این زمینه انجام نداده است. متن صورتجلسههای بعدی نیز قرار است ظرف روزهای آینده منتشر شوند.
اظهارات کورت فولکر، مامور ویژه دولت آمریکا در امور اوکراین، سخنان ویلیام تایلر، سفیر بعدی آمریکا در اوکراین و بهویژه اظهارات آلکساندر ویندمن، مشاور نظامی ترامپ در کاخ سفید میتوانند فشار بر ترامپ را افزایش دهند.
بهویژه انتشار اظهارات ویندمن میتواند به طور جدی به حیثیت ترامپ آسیب برساند. ویندمن در هنگام تماس تلفنی دونالد ترامپ با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در روز ۲۵ جولای شخصا حضور داشته است.