صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۱ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ترامپ خواستار آزادی رابرت لوینسون از سوی ایران شد

ترامپ خواستار آزادی رابرت لوینسون از سوی ایران شد

در تصویری که از لوینسون منتشر شد، او با ریشی انبوه و نوشتهای تبلیغاتی در دست دیده میشود.
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در یک پیام توییتری از ایران خواست تا رابرت لوینسون، مامور سابق افبیآی که از سال ۲۰۰۷ میلادی "در ایران" مفقود شده است را آزاد کند. آقای ترامپ نوشت: "اگر ایران بتواند رابرت لوینسون، مأمور آمریکایی سابق اف بی آی را که ۱۲ سال پیش در ایران مفقود شده است بازگرداند، گامی بسیار مثبت خواهد بود!" رئیس جمهور آمریکا همچنین در خصوص کاهش تعهدات هستهای ایران نیز در ادامه همان توییت نوشته: "در عین حال بر اساس اطلاعات و باور موجود، ایران در حال غنی سازی بوده و هست که گامی بسیار بد خواهد بود." سه روز پیش خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش کرد که بر اساس اسنادی که بدست آورده، ایران در مکاتباتی با سازمان ملل برای نخستین بار اعلام کرده که رابرت لوینسون، شهروند مفقود شده آمریکایی در دادسرای عمومی و انقلاب تهران، پروندهای دارد که در حال رسیدگی است. این خبرگزاری گزارش داده اسنادی را مشاهده کرده که نشان میدهد، ایران این موضوع را به کارگروه "ناپدیدشدگان قهری" سازمان ملل اعلام کرده است.
روز یکشنبه سخنگوی وزارت خارجه ایران در توضیح اخبار مربوط به "پرونده باز" رابرت لوینسون در ایران گفت که این پرونده مربوط به مفقود شدن اوست. آقای موسوی تاکید کرد که آقای لویسنون هیچگونه پرونده "قضایی یا کیفری" در ایران ندارد. در گزارش اخیر نیز مقامهای ایرانی توضیح بیشتری درباره سرنوشت آقای لوینسون یا جزییات پرونده او ارائه نکرده‌‌اند و تنها تاکید کردهاند که او یک "پرونده باز" در دستگاه قضایی ایران دارد.
گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس در فاصله کوتاهی پس از آن منتشر میشود که دولت ایالات متحده آمریکا اعلام کرد برای اطلاعات درباره آقای لوینسون، ۲۰ میلیون دالر پرداخت میکند. به گفته مقامهای آمریکایی، رابرت لوینسون در روز ۹ مارچ سال ۲۰۱۷ (۱۰ حوت ۱۳۸۵) در جزیره کیش ناپدید شده است. به نوشته آسوشیتدپرس، ایران در مکاتباتش با کارگروه "ناپدیدشدگان قهری" نوشته است: "بر اساس آخرین اعلام قوه قضائیه، آقای رابرت آلن لوینسون در دادسرای عمومی و انقلاب تهران، یک پرونده در حال بررسی دارد."